1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP Yine Örtüye Dolandı
CHP Yine Örtüye Dolandı

CHP Yine Örtüye Dolandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, anayasa değişikliği referandumundan önce gündeme getirdiği ve sık sık ‘Biz çözeriz’ dediği başörtüsü problemi için hazırlattığı raporun tamamen gündemden çıkartıldığı öğrenildi.

17 Mart 2011 Perşembe 03:28A+A-

Projenin başkanlığını yürüten Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata'dan konu hakkında itiraf niteliğinde açıklamalar geldi.

CHP, Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 'Biz çözeriz' dediği başörtüsü problemiyle ilgili rapor hazırlığı için verdiği talimatın hayal olduğu ortaya çıktı. Anayasa değişikliği referandumundan önce gündeme getirdiği ve sık sık 'Biz çözeriz' dediği başörtüsü meselesi için Kılıçdaroğlu, nasıl bir çözüm önerecekleri sorusuna her fırsatta, "Arkadaşlar çalışıyor" cevabını veriyordu. Ancak söz konusu çalışmanın sadece sözde kaldığı ve tamamlanmadan rafa kaldırıldığı öğrenildi. Önceki gün NTV'de Banu Güven'in sunduğu Artı programına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata'dan ise konu hakkında itiraf niteliğinde açıklamalar geldi.

AYATA'YI PANİKLETEN SORU: 'BAŞÖRTÜ RAPORU NE OLDU?'

Ayata, Banu Güven'in 'başörtü raporu ne oldu? sorusuna' tepki göstererek, bu sorunun sorulmaması konusunda program öncesinde anlaştıklarını ima ederek, "Programdan önce arkadaşlara söylemiştim. Ama üzülüyorum. Sivil toplum raporumuzu konuşuyoruz" dedi.

"GÜNDEMİMİZDE BAŞÖRTÜ YOK"

Soru karşısında panikleyen Ayata, sunucunun geri adım atmaması üzerine şu itiraflarda bulundu: "Türban konusu CHP'nin gündeminde yok. Tek söyleyeceğim bu. Bu konuyu sayın genel başkan ve diğer arkadaşlar da gündeme getirme eğiliminde değil. Ben ancak bunu söyleyebilirim."

REJİM ÜZERİNDEN KORKU YAYMAYA BAŞLADILAR

Programdaki konuşmasında seçimlerden sonra 'rejim' tartışmasının yaşanacağını iddia eden Ayata, son hazırladıkları Sivil Toplum Kuruluşları Raporundan sonra yeni raporlar hazırlayacaklarını iddia etti. Ayata, "Önümüzdeki raporlarda parlamenter demokrasinin önemini de işleyeceğiz. Seçimlerden sonra rejim tartışması olacağı için şimdiden bu konuya ciddi bir hazırlık yapıyoruz. Özgürlükçü demokrasi ayrı bir konumuz olacak, parlamenter demokrasi ile hak ve özgürlükleri temel alan özgürlükçü demokrasi, demokrasi paketi olacak" dedi.

CEMAATLERE ÇİRKİN İFTİRA

Konuşmasında cemaatleri de eleştiren ve belgesiz bir şekilde haklarında suçlamalar yapan Ayata, "Bu tip örgütlenmelerle ilgili birtakım sakıncalar var. Raporumuzda belirttik. Nedir bu sakıncalar diye tekrarlayacak olursak, kuruluşların bazen doğrudan iktidarın uzantısı, iktidarın arka bahçesi gibi davrandıklarını gördük. Hatta bazen yolsuzluk olaylarına da karışıyorlar. Bunların yine iç yapılarına baktığımız zaman da demokratik olmayan, hiyerarşik yapılar. Bu yapıların çağdaş, demokratik, sivil toplum anlayışıyla bağdaşmadığını görüyoruz" diye konuştu.

ASLAN DEĞİRMENCİ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT