1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP Usulü 'Başörtüsü' Çözümü
CHP Usulü Başörtüsü Çözümü

CHP Usulü 'Başörtüsü' Çözümü

CHP'ye başörtüsü konusunda rapor hazırlayan Ayata, "Saçın tamamen kapatılması şart değil" dedi. ve böylelikle CHP'nin çözümünün de ipucunu vermiş oldu.

25 Ağustos 2010 Çarşamba 23:18A+A-

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, başörtüsü sorununu biz çözeceğiz dedi ve çözüm için de Sencer Ayata'yı görevlendirdi. Sencer Ayata ise Ekim'de genel merkeze vermeyi planladığı raporundan ilk izlenimi verdi; "Saçın tamamen kapatılması şart değil ki!"

Üniversitedeki başörtüsü yasağı sorunun çözülmesi için kolları sıvayan CHP'de çalışmayı yürüten CHP Bilim Yönetim ve Kültür Platformu Başkanı Sencer Ayata Ekim ayında Kılıçdaroğlu'na sunacağı rapor hakkında bilgi verdi. Cumhuriyet gazetesinden Utku Çakırözer'e konuşan Ayata, "Saçın tamamen kapatılması şart değil" dedi.

Çözüm üretmek istenirse ara yolların bulanabileceğini ve uzlaşmanın çeşitli yöntemlerinin olabileceğini belirten Ayata, "Hatta başı örtme şeklinde ya da şekil çeşitlemesinde bile mutabakat sağlanabilir. Bizim geleneksel baş bağlama tarzlarımızda saçın tamamen kapatılması şart değil. Bir uzlaşma olsa taraflar diyebilir ki "Biz başın örtülmesine 'evet' diyelim, ama siz de o bizim bir şekilde daha bir siyasi kimlik gibi algıladığımız görüntüden vazgeçin." Ama şu anda kazanan hepsini almak istiyor. Bu sorun ancak uzlaşmayla çözülür. O uzlaşmayı da CHP iktidarı sağlayabilir." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum