1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP ‘Türban’ı Böyle Çözüyor!!!
CHP ‘Türban’ı Böyle Çözüyor!!!

CHP ‘Türban’ı Böyle Çözüyor!!!

Öğrenciyi sınıftan çıkardığı halde “tutanak” tutmayan öğretim üyesi hakkında disiplin işlemi uygulanacak. Nur Serter: “Amaç öğretim üyelerini baskı altına almak.”

04 Eylül 2010 Cumartesi 17:55A+A-

İknacı Serter YÖK'ün Tutanak Kararına Bile Tahammülsüz...

Kemal Kılıçdaroğlu, üniversitelerde "türban sorunu"nu biz çözeriz dedi.

Gelelim uygulamaya:

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, YÖK'ün "türbanlı öğrencinin tutanaksız sınıftan atılmaması gerektiğini" bildiren kararına ateş püskürdü.

YÖK KARARINA 'İKNACI' SERTER'DEN TEPKİ

YÖK Başkanlığı'nın geçen hafta İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'ne gönderdiği bir yazı, başta tıp fakülteleri olmak üzere üniversitelerde başörtülü öğrencilerin sınıftan atılması konusunda yeni bir uygulamayı ortaya koydu. Bir öğrencinin şikâyeti üzerine hazırlanan YÖK'ün 23.07.2010 tarih ve 025309 sayılı yazısına göre, başörtüsü başta olmak üzere öğrenciler artık kıyafetleri nedeniyle sınıftan atılırken tutanak tutulacak.

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, "Bugüne kadar tıp fakültelerindeki uygulama öğrencilerin sınıflara başlarının açık girmesiydi. YÖK bu yazısıyla bugüne kadarki kuralları uygulayan hocaları suçlu konuma düşürüyor. YÖK, türbanla üniversiteye girilebileceği anlayışını böyle uygulamalarla soğutarak yürürlüğe sokuyor. Hâlâ Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararlar doğrultusunda öğrencilerin üniversitelerde başı açık eğitim yapmaları koşulu var. Ama YÖK bu uygulamayla bunu iptal etmiştir." dedi.

YÖK yetkilileri ise yazının, bir şikâyet ve üniversiteden ne yapılacağına ilişkin görüş sorulması üzerine gönderildiğini belirterek, "İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yaşanan bir olayın ardından bu yazıyı göndermişiz. Türbanlı öğrenci olsun veya olmasın bir öğrenciyi kılık kıyafeti veya davranışları nedeniyle dersten çıkarmak isteyen hoca tutanak tutmak zorunda." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum