1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP Rozeti Taktı Ama Basın Konseyi'ni Bırakmıyor
CHP Rozeti Taktı Ama Basın Konseyini Bırakmıyor

CHP Rozeti Taktı Ama Basın Konseyi'ni Bırakmıyor

CHP'nin dünkü grup toplantısında rozet takarak siyasete atılan gazeteci Oktay Ekşi, Basın Konseyi başkanlığı görevine devam edecek.

12 Ocak 2011 Çarşamba 10:55A+A-

Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Ekşi, milletvekili olması durumunda bu konuyu değerlendireceğini söyledi. Basın Konseyi de "Oktay Ekşi siyasi kimliğinin gerektirdiği anda Basın Konseyi başkanlığını bırakacağını ifade etmiştir." açıklamasını yaptı. Böylece Konsey, CHP üyeliğinin, istifa için gerekli bir mazeret olmayacağını deklare etti.

Basın Konseyi'ni milletvekili olunca bırakacak

CHP'nin dünkü grup toplantısında rozet takarak resmen CHP'li olan gazeteci Oktay Ekşi, Basın Konseyi başkanlığını bırakmıyor. Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Ekşi, şu anda görevden ayrılmayı düşünmediğini, ancak milletvekili olması durumunda bu konuyu değerlendireceğini söyledi. Basın Konseyi'nin tarafsızlığına gölge düşüren karara yönelik bir açıklama da bizzat bu kurumdan geldi. Konsey, "Oktay Ekşi siyasi kimliğinin gerektirdiği anda Basın Konseyi başkanlığını bırakacağını ifade etmiştir." açıklamasını yaptı. Böylece, CHP üyeliğinin, istifa için gerekli bir mazeret olmayacağını deklare etti.

Gazeteciler, eskiden beri CHP'nin gözdeleri. Bülent Ecevit ve Altan Öymen gibi iki genel başkan da gazeteciydi. Öymen halen Radikal gazetesi yazarı. Tarhan Erdem de, Radikal'deki yazarlığı döneminde CHP Genel Sekreteri olmuş ve yazılarına ara vermişti.

Son kurultayın ardından genel başkan yardımcısı olan Hurşit Güneş, CHP'de göreve gelir gelmez Doğan Grubu bünyesindeki Milliyet gazetesinden istifa etmişti. Parti Meclisi (PM) üyeliğine seçilen Prof. Dr. Binnaz Toprak, Radikal'de kısa süren serüvenine nokta koymuştu. Bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, bu görevden önce Doğan Grubu bünyesindeki Vatan gazetesinde yazıyordu. CHP'nin Wikileaks Komisyonu'nun başına geçirdiği gazeteci Ahu Özyurt, CNN Türk'ün Washington temsilciliğini yapmıştı. CHP'li Meclis Başkan Vekili Güldal Mumcu'nun oğlu Özgür Mumcu da, halen Radikal gazetesinde yazıyor.

Oktay Ekşi, siyasete hızlı girdi: CHP üyeliği en büyük şereftir

Hükümete yönelik hakaretleri sonrasında yoğun tepkiler alan ve Hürriyet Gazetesi'nden istifa etmek zorunda kalan Oktay Ekşi, dün CHP'liliğine resmiyet kazandırdı. Partinin Meclis grup toplantısında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından rozeti takılan Ekşi, "CHP üyeliği, bu ülkenin vatandaşlarının taşıyabileceği en büyük şeref payelerinden biridir." dedi.

Grup Salonu'na CHP'lilerin alkışları arasında giren Ekşi, oturumu yöneten Grup Başkan Vekili Muharrem İnce tarafından, "Başyazarımız Oktay Ekşi aramızda." diye takdim edildi. Rozetinin takılmasının ardından da parti grubuna hitap etti: "CHP üyeliği, inançlarımın, gazetecilik olarak okuyucularıma verdiğim hizmetlerin en özlü ve somut ifadesidir. CHP üyeliği benim gözümde, bu ülkenin vatandaşlarının taşıyabileceği en büyük şeref payelerinden biridir. CHP'li olmak, benim açımdan, büyük Atatürk'ün izinden ve gösterdiği hedeflerden ayrılmamak demektir. CHP'li olmak, Türkiye Cumhuriyeti'nin yaşamasına kendini adamak demektir. CHP'li olmak, çağdaş uygarlıkla bütünleşmek demektir ve CHP'li olmak demokrasiye, hukuka bağlı olmaktır. CHP'li olmak, halkın ta kendisi olmak, ulusça hızla kalkınmak, kalkınmanın nimetlerini hakça bölüşmek demektir."

Kemal Kılıçdaroğlu da kürsüde partisinin yeni üyesine övgüler yağdırdı. Oktay Ekşi'nin kalemiyle geniş kitleleri aydınlattığını anlatan CHP lideri, "Onun gelmesinden gurur ve onur duyuyoruz." ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, konuşması devam ederken geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Kıvırcık Ali'yi de andı.

HABİB GÜLER / ZAMAN

HABERE YORUM KAT