1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP, Radikal Baskınını Musollini Faşizmine Benzetti
CHP, Radikal Baskınını Musollini Faşizmine Benzetti

CHP, Radikal Baskınını Musollini Faşizmine Benzetti

Kemal Kılıçdaroğlu, Radikal gazetesine yapılan polis baskınına tepki göstererek, “Dünyada herhalde basılmamış kitabı imha eden tek ülke var, o da Türkiye Cumhuriyeti” dedi.

25 Mart 2011 Cuma 11:13A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Radikal gazetesine yapılan polis baskınına tepki göstererek, "Dünyada herhalde basılmamış kitabı imha eden tek ülke var, o da Türkiye Cumhuriyeti" dedi. CHP Genel Başkanı Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise baskınını Hitler dönemine benzetti.

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, "Ahmet Şık'ın yazdığı kitabın dijital kopyaları toplandı. Radikal gazetesinde de Ertuğrul Bey'in (Mavioğlu) odası arandı. Bu operasyona ilişkin ne diyorsunuz?'' sorusunu Kılıçdaroğlu, şöyle yanıtladı: "Dünyada herhalde basılmamış kitabı imha eden tek ülke var, o da Türkiye Cumhuriyeti. İleri demokrasinin örneği. Daha kitap yazılmamış, basılmamış. Basıyorsunuz ve imha ediyorsunuz. Demokrasiyle bunun bağdaşır bir yönü var mı? Eğer yargıyı siz siyasete, özgürlüklere baskının bir aracı olarak kullanırsanız bu olacaktır. Gazetecinin elinde, evinde gizli belge olmazmış. Ne demek gizli belge olmaz. Gazeteci haber yapar, belgeye dayandırır, bu belgeler bazen 'gizli' damgalı da olur. Kaldı ki o gizli damgalı belgeler ahım şahım gizli belgeler de değil herkesin elinde olan belgeler. Haberin ham maddesidir o belgeler. O belgeyi yazdığı zaman varsa suç, yargılama olur, eğer haber olmuşsa zaten onu suç olarak adlandıramazsınız ama süreç, giderek daha baskıcı bir sürece doğru gidiyor."

Baskına sert tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise şunları söyledi: "Hitler, Musollini faşizminde bile bir kitap daha yayınlanmadan suçlu ilan edilmemiştir" eleştirisinde bulundu.

(Taraf)

HABERE YORUM KAT