1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP-İş Ortaklığı Yargıya Taşındı
CHP-İş Ortaklığı Yargıya Taşındı

CHP-İş Ortaklığı Yargıya Taşındı

CHP ile İş Bankası arasındaki “ortaklık” yargıya taşındı. İzmirli avukat Mustafa Kılıç, CHP’nin, Türkiye İş Bankası’ndaki yüzde 28.09 hissesi nedeniyle “ticaret yasağına” aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusun

28 Kasım 2010 Pazar 00:48A+A-

"CHP-İŞ BANKASI ORTAKLIĞI YASALARA AYKIRI"

Yeni Akit'e konuşan Kılıç, CHP hakkında suç duyurusu dilekçesini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunduğunu belirterek, anayasanın 69'ncu maddesi ve Siyasi Partiler Yasası'nın 67'nci maddesinin çok açık bir şekilde siyasi partilerin ticaret yapmasının yasak olduğunu hükme bağladığını söyledi. Buna rağmen CHP'nin Türkiye İş Bankası'ndaki yüzde 28.09 hissesini eminde tuttuğunu ifade eden Kılıç, "CHP'nin İş Bankası ve bağlı ortaklıklarının yönetim kurullarında temsil edilmesi, o ortaklıklarda paydaş sıfatıyla bulunması, temettüler alması ve hali hazırda siyasi kimliğine devam etmesi anayasa ve yasalara aykırıdır" dedi.

"PARTİLER BAKKAL DÜKKÂNI BİLE AÇAMAZ"

CHP'nin sahip olduğu hisse bedelinin yaklaşık 3,5 milyar dolar civarında olduğunu belirten Kılıç, "Bu durum siyasi partiler açısından fırsat eşitliğini tamamen ortadan kaldırıyor. Bir siyasi parti bir bankanın önemli hissesini elinde bulunduruyor, yönetiyor ve bağlı işletmelerde kendisine ait siyasi görüşlere sahip kişileri işe alabiliyor. Böyle bir şey olmaz, olamaz. Bu yasaya aykırı durumun giderilmesi gerekmektedir. Bugün bir parti yürürlükteki yasalara göre bakkal dükkanı bile açamaz. CHP'nin bu imtiyazı nerden geliyor?" diye konuştu.

"BAŞSAVCI CHP'Yİ UYARMALI, DAVA AÇMALI"

Devletin kendisine bağlı bulunan bütün unsurlara eşit davranmak zorunda olduğunu belirten Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir siyasi parti, anayasa ve yasalarda çok açık hüküm olmasına rağmen yasaya aykırılığını sürdürmektedir. Bu aykırılığın giderilmesi de yargının işidir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu konuda soruşturmayı derhal yapmalıdır. Sayın Başsavcı, CHP'ye, elinde bulundurduğu İş Bankası'na ait hisselerin tamamını Hazine'ye intikal ettirmesi hususunda ihtarda bulunması gerekiyor. İhtarın gerekleri yerine getirilmediği takdirde CHP hakkında kapatma davası açılması gerekiyor. Başvurumun kabul edileceğini ve ciddiye alınacağını düşünüyorum. Eğer Sayın Başsavcı, geçmişte olduğu gibi CHP'yi uyarmakta ve dava açmakta isteksiz davranırsa, hakkında görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunacağım. Bu konunun takipçisi olacağım."

Hasan Tosun / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT