1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP İktidarında Neler Yapacaklarını Sıraladılar
CHP İktidarında Neler Yapacaklarını Sıraladılar

CHP İktidarında Neler Yapacaklarını Sıraladılar

CHP aday adaylarının ağırlandığı Halk TV'de skandal vaatler sıralandı.

10 Mart 2015 Salı 23:06A+A-

CHP İstanbul 1. Bölge Aday Adayı Şahin Ciner, CHP iktidarında Diyanet'in revize edileceğini ve başkanının da inançlarını gizleyen biri olacağını söyledi. İmam hatiplerin sayısının azaltılacağını ve 28 Şubat döneminde olduğu gibi, sadece ilahiyatlara öğrenci yetiştireceğini kaydeden Ciner, hoparlörlerden okunan ezanın topluma baskı yaptığını savunarak ezanın çıplak sesle okunacağını açıkladı.

CHP’nin İstanbul 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı Şahin Ciner, milletvekili olması ve partisinin iktidara gelmesi halinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nı revize edip başına inançlarını gizleyen birini getireceklerini söyledi. İmam Hatiplerin son yıllarda çok sayıda açılmasından şikayetçi olan Ciner, konuk olduğu Halk TV’de İmam Hatiplerin sayısının revize edileceğini ve sadece ilahiyatlara öğrenci yetiştirmesi gerektiğini ifade etti. Ciner’in bu söylemi, 28 Şubat sürecinde İmam Hatipler için getirilen ilahiyat dışı tercihlerde kat sayı uygulamasını hatırlattı. Ciner’in en çarpıcı vaadi ise ezan sesi ile ilgili. Ciner, hoparlörlerden okunan ezanın topluma baskı yaptığını kaydederek, “Hoparlörlerden okunan ezan topluma baskı yapar hale geldi. Ezanın artık hoparlörlerden okunmaması için mücadele edeceğim” dedi.

Şahin Ciner, CHP iktidarında neler yapılması gerektiğini şöyle anlattı:

"Diyanet Başkanı dinini gizleyecek"

“İktidara geldiğimizde Diyanet’i revize edeceğiz. Diyanet her dinin eşit olarak temsil edildiği bir kurum haline gelmeli. Başına da inançlarını toplumdan saklamış biri getirilmeli. Diyanet, tamamen cami yaşatma ve yaptırma derneklerine devredilmeli.

"İmam Hatipler azaltılacak"

İmam Hatipleri revize etmemiz gerekiyor. Sayıları yüzde birkaç yüz arttı. Bunun amaçlarını biliyoruz. Bu gerekli sayıya çekilmeli. İmam Hatipler özelleştirilmeli, ilahiyat fakültelerini besleyen kurumlar olmalı.
"Hoparlörlerden okunan ezan topluma baskı yapıyor"

Hoparlörlerden okunan ezan topluma baskı yapar hale geldi. Ezanın artık hoparlörlerden okunmaması için mücadele edeceğim.”

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

1 Yorum