1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP, Başörtüsünü Şarta Bağladı
CHP, Başörtüsünü Şarta Bağladı

CHP, Başörtüsünü Şarta Bağladı

Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun üniversitelerde eğitim özgürlüğünü masaya yatırması, başörtülü öğrencileri ümitlendirdi.

29 Eylül 2010 Çarşamba 08:02A+A-

Ancak CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, değişiklik için şart koştu. TBMM'de basın mensuplarına konuşan Anadol, "Türban sorunu, dokunulmazlıkların kaldırılması ve seçim barajının indirilmesine ilişkin toptan bir teklif getirsinler görüşürüz. Onlar iktidar, biz muhalefetiz." dedi. "Sadece başörtüsü değişikliği gelirse destekler misiniz?" sorusuna "Hayır, perakende getirmesinler. Yani maddeler tek tek gelirse olmaz. Hepsini getirsinler görüşelim." karşılığını verdi.

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk TV'ye yaptığı açıklamada "Yeni anayasa için Meclis'te oluşturulacak bir uyum komisyonuna bu kez üye vereceğiz." ifadelerini kullandı. Anamuhalefet, üye vermediği için 8 yıldır uyum komisyonu kurulamıyordu. Kılıçdaroğlu, yeni anayasa konusunda ise Başbakan Tayyip Erdoğan'ı samimi bulmadığını söyledi. "Başbakan'ın yeni anayasayı siyasi bir söylem olarak kullandığını düşünüyorum ve bu nedenle de çok umutlu değilim." diye konuştu. AK Parti'de de CHP'nin yeni anayasa konusunda samimi olmadığı düşüncesi hakim. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Zaman'a yaptığı açıklamada, CHP'nin 'yeni anayasayı bu yasama yılında yapalım' önerisinin pratikte mümkün olmadığını savundu. Anayasa değişikliğine ilişkin uyum yasalarının TBMM'den geçmesi gerektiğini hatırlatan Kuzu, "Sanırım CHP'nin niyeti uyum komisyonunda bazı maddeleri öne çıkarmak ve biz karşı çıkınca da 'işten kaçıyorlar' demek. Böylece referandumdan çıkan tabloyu da kendi lehlerine çevirmek istiyorlar." şeklinde konuştu. (Zaman)

HABERE YORUM KAT