1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP 12 Eylül Darbesinden Asıl Nemalanandır
CHP 12 Eylül Darbesinden Asıl Nemalanandır

CHP 12 Eylül Darbesinden Asıl Nemalanandır

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 12 Eylül darbesi sonrasında idam edilenlerin ağlayarak adlarını anmasını samimi bulmayan muhalefete hükümet ve AKP’den tepki yağdı.

22 Temmuz 2010 Perşembe 00:13A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerine kızan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP'nin "12 Eylül'den nemalanan partiler varsa bunların başında CHP gelir." dedi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'le Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da CHP ve MHP'ye yüklendi.

Arınç, dün yapılan AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısına gelen Arınç, Erdoğan'ın duygulu konuşmasının muhalefet partileri tarafından 'timsah gözyaşı' olarak nitelendirilmesine tepki gösterdi. Arınç, 12 Eylül 1980'de Milli Selamet Partisi (MSP) Genel İdare Kurulu üyesi olduğu için gözaltına alınıp siyasi haklarından men edildiklerini, MSP kadrolarının ve devamı olan Refah Partisi'nin (RP) 12 Eylül'den sonra mağdur edildiğini anlatan Arınç, 28 Şubat'ta da RP'nin önünün kesildiğini söyledi. Şimdi o partilerde çalışanlara "Siz 12 Eylül'den nemalandınız" demenin siyaseti, Türkiye'yi tanımamak olduğunu iddia eden Arınç, şöyle devam etti: "Oysa CHP 12 Eylül 1980'de, o tarihten önceki olayların sorumlusu olarak bilinmesine rağmen, toplumsal olayların tahrikedicisi olarak bir kısım çevreler tarafından bilinmesine rağmen 12 Eylül'den sonra yargılanmadı. Sadece tüm partiler kapatıldığı gibi CHP de kapatıldı ama hiçbir CHP'li yetkili mahkeme önüne çıkmadı, yargılanmadı. 12 Eylül'ün hiçbir etkisi CHP üzerinde olumsuz bir iz bırakmadı. 12 Eylül'den nemalanan varsa bunların başında CHP gelir."

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ise şunları söyledi: "Timsah gözyaşları diyorlarsa söyledikleri tek kelimeyle ayıptır. Bedel ödeyen arkadaşlarının hesabını sormaya yanaşmıyorlar. Bu yorumu yapanların yaptığı şey timsah siyasetinden başka bir şey değil."

AKP MYK toplantısının ardından açıklama  yapan Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise Bahçeli'ye yüklendi. Bahçeli'nin eleştirilerini küfür boyutuna taşıdığını belirten Çelik, "Fikretmeyenler küfrederler" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'sa Başbakan'ın konuşmasına rağmen 12 Eylül'deki anayasa referandumunda 'hayır' oyu vereceklerini açıklayan 12 Eylül'de idam edilen gençlerin yakınlarına kızdı. Günay, "O ailelerin sanıyorum ki bir kısmının siyasi ilişkileri var. Birisinin MHP, birisinin CHP ile aşırı siyasi kimlikleri var. Ya o kimlikle ilintili objektif düşünemiyorlar, veya dışarıya resmi görüşlerini böyle açıklıyorlar." dedi. (Radikal)

HABERE YORUM KAT