1. HABERLER

  2. HABER

  3. Chomsky: Bush'u Denize Atsalar...
Chomsky: Bushu Denize Atsalar...

Chomsky: Bush'u Denize Atsalar...

El Kaide lideri Usame Bin Laden'in öldürülerek denize atılmasına Amerikalı ünlü yazar ve siyaset bilimci Noam Chomsky, çok sert tepki gösterdi.

09 Mayıs 2011 Pazartesi 12:33A+A-

Amerikalı ünlü yazar ve siyaset bilimci Noam Chomsky, "Bush'u denize atsalar nasıl tepki verirdik?" diyerek El Kaide lideri Usame Bin Laden'in silahsız olduğu halde öldürülerek denize atılmasına sert tepki gösterdi.

Bin Laden operasyonunun planlı bir suikast olduğu ve uluslararası hukukun temel kurallarını ihlal ettiği giderek açıklık kazandığına dikkat çeken Chomsky, Guernica'daki köşesinde şunları yazdı: "Görünüşe göre silahsız kurbanı ele geçirmek için hiçbir girişimde bulunulmadı, oysa (üzerlerine yürünmesi dışında) hiçbir direnişle karşılaşmayan 80 komando bunu yapabilirdi. Hukukun üstünlüğüne saygılı toplumlarda, zanlılar yakalanıp adil yargının önüne çıkarılır."

11 Eylül saldırılarının El Kaide tarafından düzenlendiğine dair hiç bir kanıtın bulunmadığını belirten Noam Chomsky, "Obama, '11 Eylül saldırılarının Kaide tarafından düzenlendiğini kısa süre içinde öğrendik' derken yalan söylüyordu. O zamandan beri hiçbir ciddi kanıt ortaya konmadı. Bin Ladin'in 'itirafına' dair çok şey söylendi ama bu benim Boston Maratonu'nu kazandığımı söylememden farklı değil." diye yazdı.

Usame Bin Ladin'in Amerikan askerleri tarafından denize atılmasına sert tepki gösteren Chomsky, şunları yazdı:

"Iraklı komandolar, George W. Bush'u öldürüp cesedini Atlantik'e atsa nasıl tepki verirdik? Bush'un işlediği suçlar, Bin Laden'inkileri fersah fersah aştı ve o bir 'zanlı' değil, 'karar verici'. Nürnberg Mahkemeleri'nde Nazi suçlularını darağacına gönderen karardan alıntı yaparsak Bush, 'diğer savaş suçlarından sadece kendi içinde bütünün birikmiş kötülüğünü barındırmasıyla ayrılan bir uluslararası suçun işlenmesine yol açan emirleri verdi'. Onun emirleriyle yüz binlerce insan öldü, milyonlarca kişi mülteci konumuna düştü, ülkenin büyük bölümü tahrip edildi ve bölgedeki mezhep çatışmasının fitili yakıldı."

HABERE YORUM KAT