1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. CEZAYİR

  4. Cezayir, Fransa'dan sömürge döneminin belgelerini istedi
Cezayir, Fransa'dan sömürge döneminin belgelerini istedi

Cezayir, Fransa'dan sömürge döneminin belgelerini istedi

Cezayir Cumhurbaşkanı Müsteşarı Abdulmecid Şeyhi, Fransa'dan sömürge dönemine ait belgeleri geri istediklerini söyledi.

22 Aralık 2020 Salı 15:59A+A-

Şeyhi, Fransa'nın ülkeye dönük sömürge geçmişini unutmayacaklarını ve bu dosyayı kapatmayacaklarını belirtti.

Fransa'dan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cezayirli mevkidaşı Abdulmecid Tebbun'a, Fransa'nın sömürge dosyasıyla ilgili raporun Ocak 2021'de hazır olacağını söyledi.

Fransız basınındaki haberlere göre ise iki ülke arasında uzlaşıyı sağlamakla görevlendirilen Cezayir tarihi uzmanı Benjamin Stora, Macron'a sömürge dosyasının çözümüyle ilgili bir rapor sundu.

Müzakereler sürüyor

Cezayir ve Fransa, yaklaşık 4 yıldır Paris'in sömürge dönemine ilişkin 4 ayrı başlıkta müzakereler yürütüyor.

Söz konusu başlıklar Cezayir'in Fransa'daki arşivlerinin teslimi, bağımsızlık savaşı sırasında öldürülen Cezayirli liderlerin kemiklerinin iadesi, Sahara Çölü'nde yaptığı nükleer denemeler nedeniyle Fransa'nın Cezayirli mağdurlara tazminat ödemesi ve 1954-1962 yıllarındaki bağımsızlık savaşı sırasında kaybolan 2200 Cezayirlinin durumu olarak sıralanıyor.

Cezayir'in tarihi arşivlerini teslim etmeyi reddeden Fransa, temmuzda 24 Cezayirli bağımsızlık savaşçısının kafataslarını Cezayir yönetimine teslim etmişti.

Cumhurbaşkanı Tebbun, 19 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Danışmanı Abdülmecid Şeyhi'yi "ulusal tarih ve arşivleri yeniden yapılandırma" göreviyle yetkilendirmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise 25 Temmuz'da Cezayir tarihi uzmanı Benjamin Stora'yı "sömürge tarihi ve Cezayir Savaşı" konusunu araştırarak "iki halk arasında uzlaşıyı" sağlamak üzere atamıştı.

Cezayir her defasında Fransa'dan sömürge döneminde işlediği suçları kabul etmesini ve özür dilemesini talep ediyor ancak Paris yönetimi geçmişe bir sünger çekilmesi çağrısında bulunarak bu isteği yerine getirmiyor.

 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT