1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cezaevlerinde Haberal İsyanı
Cezaevlerinde Haberal İsyanı

Cezaevlerinde Haberal İsyanı

Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında tutuklanan Prof. Dr. Mehmet Haberal, “sağlam” raporu olmasına rağmen 1 gün bile cezaevinde yatmaması, üstelik kendisini tahliye etmeyen 9 hakimi tazminata mahkûm etmesi cezaevlerinde tutuklu bulunan ve sağlık

19 Kasım 2010 Cuma 03:23A+A-

Malatya E Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Mutlu Yanar, Yeni Akit gazetesine mektup gönderdi ve yaşadıklarını anlattı. 18 yıl boyunca boynundan aşağısı tutmayan, tekerlekli sandalye ile dolaşan ve Başbakanlık Özürlüler Dairesi Başkanlığının yüzde 95 özürlü görerek kimlik kartı verdiği Mutlu Yanar tahliye edilmiyor. Adli Tıp Kurumu, Mutlu Yanar'ın hastalığını af kapsamında görmüyor.

"Felçli İnsana Adli Tıp Kurumu'nun Raporu Hukuka Ve Hakkaniyete Aykırı"

Tutuklu sanık Mutlu Yanar, 1992 yılında geçirdiği trafik kazası sonunda omuriliğinde bulunan kemiğinin kırılması sebebi ile boynundan aşağısının tutmayarak yaşadığını belirterek, "Yemek, içmek gibi tüm zorunlu ihtiyaçlarımı kendi başına yapamayıp ve her an başkalarının yardımına muhtaç olarak yaşam mücadelesi veriyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den kendisini af etmesini istemesi üzerine Adli Tıp Kurumu'ndan raporu istendiğini kaydeden Mutlu Yanar, "Götürüldüğüm Adli Tıp Kurumu'ndan şahsım adına hazırlanan raporda; boynumdan aşağısı tutmadığı, tuvalet ihtiyacımı hissetmediğim için sonda ve bez kullandığım, boynumdan ayak ucuna kadar hiçbir uzvumu ve organımı hissetmediğim belirtilmiş olmasına rağmen af kapsamında değerlendirilmediğim kararına varılmıştır. Boynundan aşağısı tutmayan felçli bir insana bu şekilde rapor düzenlenmesi hukuka ve hakkaniyete aykırıdır" diye konuştu.

Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'ın, "sağlam" raporu olmasına rağmen 1 gün bile cezaevinde yatmaması, cezaevlerinde tutuklu bulunan ve sağlık sorunları yaşayan mahkûmları isyan ettirdi. 18 yıl boyunca boynundan aşağısı tutmayan, tekerlekli sandalye ile dolaşan ve Başbakanlık Özürlüler Dairesi Başkanlığı tarafından yüzde 95 özürlü görerek kimlik kartı verdiği felçli Mutlu Yanar tahliye edilmiyor.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT