1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Cezaevinde Kendini Yakan Hükümlü Öldü
Cezaevinde Kendini Yakan Hükümlü Öldü

Cezaevinde Kendini Yakan Hükümlü Öldü

Şanlıurfa E Tipi Cezaevi’nde siyasilerin kaldığı koğuştan adli mahkûmların koğuşuna alındığı için kendisini yakan PKK davasından mahkûm 21 yaşındaki Erkan Gümüştaş, gece sevk edildiği Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaşamını yitirdi.

25 Temmuz 2010 Pazar 11:17A+A-

Erkan Gümüştaş, 2 ay önce siyasi tutuklu ve hükümlülerin kaldığı koğuştan alınarak, adli tutukluların kaldığı koğuşa verildi. Bunu protesto eden Gümüştaş, koğuşta bulunduğu sırada yorganını üzerine sararak kendisini yaktı. Vücudunun üst kısımları tamamen yanan ve 3. derecede yanık teşhisi konulan Gümüştaş Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne sevk edildi. Jandarma ve polis gözetiminde Diyarbakır'a kaldırılan Gümüştaş kurtarılamayarak gece saat 03.00'de hayatını kaybetti. Gümüştaş doğum yeri olan Siverek'te toprağa verilirken kent merkezinde toplanan bir grup bu ölümü protesto etmek için oturma eylemi yaptı.

Erkan Gümüştaş'ın kendisini yakması üzerine Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'nde olaylar çıkmıştı. Bu tip koğuş değişikliklerinin bir daha yaşanmamasını isteyen siyasi mahkumlar isyan başlatmıştı. Saatler süren eylem aralarında BDP milletvekili Emine Ayna'nın da bulunduğu grubun çabasıyla bitirilmişti. (Mustafa Arısüt / Taraf)

HABERE YORUM KAT