1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ceylanoğlu'nun İlk İcraatı Berk'i Aklamak Oldu
Ceylanoğlunun İlk İcraatı Berki Aklamak Oldu

Ceylanoğlu'nun İlk İcraatı Berk'i Aklamak Oldu

Genelkurmay Başkanlığı, Org. Saldıray Berk ile ilgili olarak mahkemede yapılan soruşturma aşamasında hazırladığı yeni KKK imzalı raporda Berk'i akladı.

24 Ağustos 2010 Salı 12:09A+A-

Berk'in Günahını Almayın O Bir Melek!

Genelkurmay'ın, 'Ergenekon'a bağlı olarak faaliyet gösterdiği öne sürülen eski 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk'le ilgili hazırladığı raporda, "İddialar hiçbir belgeye dayanmayan kişisel ve farazi değerlendirmedir" denildi. Rapor, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu'nun imzasıyla hazırlandı.

Genelkurmay Başkanlığı, Orgeneral Saldıray Berk ile ilgili olarak mahkemede yapılan soruşturma aşamasında hazırladığı raporda Berk'i akladı. Erzurum'daki "Ergenekon" soruşturmasının 1 numaralı şüphelisi pozisyonunda olan EDOK Komutanı Berk ile ilgili olumlu bir rapor hazırladı. Kara Kuvvetleri komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu'nun imzasıyla hazırlanan raporda "Orgeneral Berk'in silahlı terör örgütüne bağlı faliyet gösterdiği iddiası belgeye dayanmayan kişisel ve farazi değerlendirmelerdir. Yasal mevzuata aykırı hiçbir iş ve işleme rastlanılmamıştır" ifadesine yer verildiği dikkat çekiyor.

Edinilen bilgilere göre, 500 sayfalık raporda Orgeneral Berk'in Erzurum ve Erzincan'da "Ergenekon" terör örgütüne bağlı olarak faaliyet gösterdiği iddiası tanıklarla görüşülerek ele alındı. Raporu hazırlayan heyet, Orgeneral Saldıray Berk'le birlikte 10 general, 16 subay, 2 astsubay ve bir uzman erbaşın ifadesine başvurdu. Raporun hazırlanırken mahkeme iddiaları ile birlikte belgelerin de incelendiği belirtildi.

SEMİNERDE PKK KONUŞULMUŞ

Raporda araştırılan ilk konu, Saldıray Berk'in 'seminer' adı altında darbe toplantıları yaptığı, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesinde imzası bulunduğu iddia edilen Albay Dursun Çiçek'in de bu toplantılarda katıldığı iddiası oldu. Rapor, 3. Ordu'da Kara Kuvvetleri planmasına uygun olarak seminer düzenlendiğini, ancak konusunun PKK ile mücadele olduğunu vurguluyor. Seminere katılan 17 askeri personelin de seminerde PKK dışında hiçbir konunun konuşulmadığı bilgisini verdiği kaydediliyor. Albay Dursun Çiçek'in ise seminere katılmadığı gibi kesinlikle Erzincan'a gelmediği vurgulanıyor. Heyet, Saldıray Berk'in Erzurum'daki savcılara gözdağı vermek amacıyla şehir merkezinde askeri konvoy geçişi planladığı iddiasını da araştırdı. Konvoyun, kış tatbikatı çerçevesinde planlı bir faaliyet olduğunu dikkat çekilen raporda, "Konvoyun savcıya gözdağı olarak yansıtılması, bir kısım medya tarafından kurgulanan gündem yaratma amaçlı maksatlı bir çarpıtmadır" ifadesi kullanıldı.

Raporun sonuç bölümünde ise savcının Saldıray Berk hakkında öne sürdüğü iddialarla ilgili hiçbir bilgi, belge, hazırlık ve uygulamaya rastlanılmadığına dikkat çekiliyor. Raporda, "Orgeneral Berk' in silahlı terör örgütüne bağlı faliyet gösterdiği iddiası belgeye dayanmayan kişisel ve farazi değerlendirmelerdir. Yasal mevzuata aykırı hiçbir iş ve işleme rastlanılmamıştır" ifadesine yer veriliyor.

HABERE YORUM KAT