1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ceylan ve Aydın’ın Hakkı Avrupa’da Aranacak
Ceylan ve Aydın’ın Hakkı Avrupa’da Aranacak

Ceylan ve Aydın’ın Hakkı Avrupa’da Aranacak

Askeri taburdan atılan patlayıcının isabet etmesi sonucu parçalanarak ölen 12 yaşındaki Ceylan Önkol ve polis kurşunuyla ölen üniversite öğrencisi Aydın Erdem dosyası AİHM’e taşınıyor.

06 Ağustos 2011 Cumartesi 10:39A+A-

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde koyun otlattığı esnada Tapantepe Taburu’ndan atılan cismin patlaması sonucu yaşamını yitiren 14 yaşındaki Ceylan Önkol ile Diyarbakır’da 2009 yılında polis kurşunu ile ölen üniversite öğrencisi Aydın Erdem’in davaları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınıyor.

Ceylan Önkol’un (12) ölümüne ilişkin Abalı Jandarma Karakol Komutanlığı tarafından hazırlanan fezleke ile ilgili Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği takipsizlik kararına itiraz, Siverek Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildi. Abalı Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Başçavuş Yüksel Şanlıtürk tarafından hazırlanan fezlekede “Normal olarak bölge insanın genel eğilimi her türlü konunun ‘terör’ olayı olarak istismar edilmesi ve devletten her halükarda tazminat ve para almaya çalışıldığı bilinen bir gerçektir. Bu ailenin BTÖ dağ kadrosunda bir ferdinin bulunduğu (Azize Önkol) da ayrıca dikkate değerdir” dendiğini hatırlatan Avukat Rehşan Bataray Saman, şunları söyledi:

İç hukuk yolları tükendi

“Özellikle aileye yönelik hakaret ve aslında aileyi Ceylan’ın ölmesinde kusurlu gösteren kimi kısımlar var raporda. Raporu tutan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk. Bunlarla ilgili ayrı bir soruşturma açılmıştı. Soruşturma sonucunda Lice Cumhuriyet Başsavcılığı herhangi bir suç olmadığı, herhangi bir hakaret içermediği gerekçesi ile takipsizlik kararı verdi. Biz de bu takipsizlik kararına ilişkin itiraz ettik. Fakat itirazımız reddedildi ve takipsizlik kararı kesinleşti. Şu an hukuki olarak iç hukuk tükenmiş durumda olduğu için AİHM’e başvuruda bulunacağız.”

Aydın’ın ölümü de AİHM yolunda

AİHM yolundaki bir başka dava ise üniversite öğrencisi Aydın Erdem’e ilişkin. 6 Aralık 2009 tarihinde Diyarbakır’da düzenlenen bir gösteride polisin açtığı ateşle yaşamını yitiren Erdem’i öldürdükleri iddiasıyla yargılanan polisler hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararına yapılan itiraz reddedildi. Bu davanın da avukatı olan Rehşan Bataray dosyanın birçok karanlık noktayı içerdiğini vurguladı. Olayla ilgili bazı polisler hakkında soruşturma açıldığını, bu polislerin olay yerinde bulunan mermi çekirdeklerine göre tesbit edilen polisler olduğunu belirten Bataray, şunları söyledi: “Olayla ilgili birçok görgü tanığının beyanı olmasına rağmen mahkeme yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi. Polisler gizlice o mermi çekirdeklerini oradan toplayıp polis okulunun tuvaletine atmışlardı. Burada Erdem’in yaşamını yitirmesi olayının dışında delilleri karartmaya yönelik de bir suç var. Bununla ilgili takip yapılması ve soruşturma açılmasına ilişkin talebimiz vardı. Ama maalesef bu talebimiz reddedildi. Bu nedenle davayı AHİM’e götüreceğiz.”

Hikmet Durgun / Taraf

HABERE YORUM KAT