1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cesetlere İşkence Tartışması Büyüyor
Cesetlere İşkence Tartışması Büyüyor

Cesetlere İşkence Tartışması Büyüyor

BDP'nin öldürülen PKK'lılara işkence yapıldığını gösteren görüntüleri Başbakan'a gönderip, özür dilemesini istemesi Türkiye'nin yeni gündemi oldu.

17 Temmuz 2010 Cumartesi 15:00A+A-

Operasyonlarda ya da çatışmalarda ölen bazı PKK'lılara işkence yapıldığını, yüzlerinin tanınmaz hale getirildiğini ifade eden BDP'liler, Başbakan Erdoğan'ndan askerden bunun hesabını sormasını istemişlerdi.

BDP Diyarbakır milletvekili Akın Birdal'ın, PKK'lıların cesetlerine işkence yapıldığı iddialarını TBMM'ye taşıması, bu konuda bir araştırma komisyonu kurulmasını istemesi, Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun olaya müdahil olması yolundaki girişimleriyle başlayan tartışma tırmanıyor.

BDP'nin iddialarını diri tutma çabasının yanısıra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, muhalefet turuna bu partiyi katmama gerekçesi olarak, PKK'lıların fotoğraflarının kendisine bir mektupla gönderilmesini gerekçe sayması tartışmayı alevlendirdi.

Erdoğan, dün AK Parti İl Başkanları toplantısında, BDP'den kendisine gönderilen CD'yi anlatırken, "Antetli kağıtta bana bir yazı göndermiş, ekteki CD ile, bu cesetlerin durumunun bir insanlık suçu olduğunu ve bunun karşısında ne yapacağımızı soruyor. Dünya ülkelerinin büyük bir kısmının terör örgütü olarak ilan ettiği bir örgütün avukatlığını yapmak BDP sana mı kaldı" diye sordu. Ardından, "GATA'daki kolsuz, bacaksız gazileri nereye koyacağız" diye ekledi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise dün Erdoğan'a aynı konu üzerinden yüklendi. Demirtaş, şöyle konuştu:

"Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar açık bir işkence savunmasını, bırakın başbakanlar, herhangi bir insan yapamazdı. Ama Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı, 'Onlar PKK'lıdır, teröristtir. Dolayısıyla onları kimse sahiplenmesin, işkence de edilir infaz da edilir' demeye getirdi."

Kendilerinin halkın avukatı olduğunu ve bunu yapmaya devam edeceklerini ifade eden Demirtaş şunları kaydetti:

"Başbakanın işkence yapılmış ceset görüntülerinden rahatsızlığı varsa soruşturma açar, sorumlularını yargı önüne çıkarır. İşkenceleri yapan, cesetlerin kulaklarını kesen, gözlerini oyan BDP değil. Orada sorumluluk Başbakan'dadır. Başbakan kendi sorumluluğunu gözden kaçırmaya, konuyu çarpıtarak sorumluluğunu atmaya çalışıyor."

Demirtaş, muhafazakar, inançlı, imanlı olduğunu belirten bir başbakanın cenazeye yapılan işkenceyi savunduğunu öne sürerek şöyle devam etti:

"Bu bir utançtır. Başbakanın utancıdır. Bu Türkiye'nin utancı olmasın diye biz herkesi buna tepki göstermeye davet ediyoruz. Başbakan bu ülkeye, bu topluma layık bir başbakan olmadığını ortaya koymuştur. Bizim açımızdan Başbakanın meşruiyeti kalmamıştır. O cenazeler bu ülkenin vatandaşıdır, onların anne babası bu ülkenin vatandaşıdır. Eğer kendisi onların başbakanı değilse çıksın açıklasın."

TSK Reddediyor…

Öte yandan TSK, bir insanlık suçu olmanın ötesinde en masum ifadeyle, "ölüye saygısızlık" olarak nitelendirilebilecek böyle bir uygulamada bulunulduğu iddiasını reddediyor.

Askeri kaynaklar, doktorlar tarafından yapılan ilk müdahale ile cesetlerin vücut bütünlüğünün sağlandığını belirtiyor. Türkiye sınırları içinde öldürülenler için savcılık marifetiyle adli tıp inceleme yapıyor ve ölüm nedeni belirleniyor. Türkiye sınırları dışında ise Irak hükümeti sorumlu oluyor.

BDP'lilerin Başbakan Erdoğan'a gönderdiği CD'deki görüntülerin, ağır bombardımanın yapıldığı bir hava harekatından elde edilen görüntüler olabileceği bilgisi de kulislere yansıdı.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum