1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cep Telefonları Pil Tüketimine Bakılarak İzlenebiliyor
Cep Telefonları Pil Tüketimine Bakılarak İzlenebiliyor

Cep Telefonları Pil Tüketimine Bakılarak İzlenebiliyor

Android telefonların GPS ya da kablosuz internet bağlantısı olmadan da sadece pil kullanımlarına bakılarak izlenebileceği ortaya çıktı.

24 Şubat 2015 Salı 04:48A+A-

Akıllı telefonlar, baz istasyonlarından uzaklaşıldıkça daha çok pil tüketiyor. Aynı şekilde, sinyal ararken karşılaşılan engeller de pil tüketimini artırıyor.

Araştırmacılara göre, algoritmalarla diğer aktivitelerden kaynaklanan ilave pil tüketimini ayırmak mümkün.

ABD'deki Stanford Üniversitesi'nden uzmanlar, enerji tüketimiyle ilgili veri toplayacak bir uygulama geliştirdi.

Yan Michalevsky, Dan Boneh ve Aaron Schulman ve Gabi Nakibly adlı uzmanlar, makalelerinde, "Kötü amaçlı telefon uygulamalarının ne GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi) ne de yerel internet sağlayıcılarının kablosuz internet ağına girme izni var. Bizim çalışmamız, cep telefonu şebekesi ve pil kullanımı verilerine girilmesi esasına dayanıyor. Ve bunlar, uygulamalar için çok yaygın olarak alınan ve kullanıcının şüphesini çekmeyecek izinler" dedi.

Uzmanlara göre halihazırda Android uygulaması indirilen Google Play mağazasında bu bilgiler için izin isteyen 179 uygulama mevcut.

Makaleye göre örneğin müzik dinlemek, harita uygulamasını çalıştırmak, telefonda aranmak ve sosyal medyayı kullanmak pil harcıyor.

Ancak "makine öğrenimi" hesaba katılarak bunlardan kaynaklanan pil kullanımı ayırt edilebiliyor.

Makalede şöyle deniyor:

"Tüm bu 'gürültünün' algoritmamızı yanıltmamasının nedeni, bu gürültünün telefonun bulunduğu yerle bir bağlantısı olmamasıdır. Bu nedenle, birkaç dakikalık enerji ölçümüyle, algoritma, gürültünün ötesini görmeye başlıyor."

'En güvenli yol, pili çıkarıp kullanmak!'

Testler, 3G kullanan telefonlarda gerçekleştirildi. Ancak testlerde, sinyal uzunlukları ölçülmedi. Zira bu veri cihazlar tarafından korunuyor.

İngiltere'deki Surrey Üniversitesi'nden siber güvenlik uzmanı Prof. Alan Woodward araştırmayla ilgili olarak şunları söyledi:

"Cep telefonlarının artık her yerde olması bizi izlemek için kullanılabilecekleri bu kadar çok yöntemin olması rahatsız edici. Bazen insanlar, akıllı telefonlarının jiroskoplardan GPS'lere pek çok sensörle, kamera ve mikrofonlarla dolu olduğunu unutuyorlar. Bu son çalışma, pil tüketimi gibi basit bir karakteristiğin bile, mahremiyetimizi ihlal etmek için kullanılabileceğini gösteriyor."

Woodward, "Sanırım en güvenli yolun cep telefonları, pillerini çıkararak kullanmak - ama her telefonda bu mümkün değil" diye konuştu.

BBC Türkçe

HABERE YORUM KAT