1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cemal Temizöz Hrant'ı İmha Takımında
Cemal Temizöz Hrantı İmha Takımında

Cemal Temizöz Hrant'ı İmha Takımında

Balyoz Darbe Planı içinde yer alan ve “darbe karşıtı gruplara” yönelik 8 ayrı eylem planında görev alacak jandarma görevlilerinin komutasının Albay Temizöz olduğu ortaya çıktı.

17 Temmuz 2010 Cumartesi 14:52A+A-

Balyoz iddianamesinde darbe karşıtı sağcılar, solcular, Ermeni Basını, azınlık cemaat önderleri, dini liderler ve akademisyenleri hedef alan Döküm, Tırpan, Orak, Sakal, Testere, Yumruk, Urgan, Kürek isimli 8 ayrı eylem planı yapılmış ve her bir planı hayata geçirecek jandarma görevlileri tek tek belirlenmişti.

İSTANBUL'DAKİ EYLEM KOMUTANI

Balyoz iddianamesinin 143 numaralı şüphelisi Albay Cemal Temizöz'ün, 11 Nolu CD'deki ''Jandarma/İSTANBUL BÖLGE/GÖREVLENDİRMELER'' adlı klasörlerde yer alan ''KİLİT GÖREVLERE ATANACAK PERSONEL LİSTESİ'' adlı ''İSTANBUL JANDARMA BÖLGE KOMUTANLIĞI KİLİT GÖREVLERE ATANACAK PERSONEL LİSTESİ'' başlıklı listede yer aldığı ortaya çıktı. 14 rütbeli subayın ad-soyad, rütbe ve sicim numaralarının yer aldığı listede Temizöz'ün ismi ''J.Alb. Cemal TEMİZÖZ 1979-24 Tekirdağ İl J.K. Operasyon Komutanı (İstanbul ilinde operasyon timleri tarafından icra edilecek faaliyetlere emir komuta etmek üzere İstanbul ilinde bulunacak)'' şeklinde geçiyor.

İDDİALARI  KABUL ETMEDİ AMA...

Temizöz ifadesinde "2002-2005 yıllarında Tekirdağ İl Jandarma Komutanlığı görevinde bulunduğunu, Çetin Doğan ile herhangi bir emir komuta ilişkisi içinde olmadığını, operasyon timlerinin koordinesiyle görevlendirilmediğini iddia ederek hakkındaki suçlamaları reddetti. Savcılar ise Temizöz ile ilgili ''Şüphelinin Çetin Doğan liderliğinde oluşturulan yapılanma içinde yer aldığı, Balyoz Harekat Planının uygulanması için hedeflenen darbe ortamını şekillendirmek için 8 farklı tedhiş planının icrası ve koordinasyonu ile görevlendirildiği kanaatine varılmıştır'' değerlendirmesi yaptı.

HABERE YORUM KAT