1. HABERLER

  2. HABER

  3. CEDAW, Başörtüsü Yasağının Sebebini Sordu
CEDAW, Başörtüsü Yasağının Sebebini Sordu

CEDAW, Başörtüsü Yasağının Sebebini Sordu

BM Genel Merkezi'nde Türkiye'de kadın hakları konusunda yapılan yasal düzenlemeler hakkında dünya devletlerine sunum yapan kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, zor anlar yaşadı.

23 Temmuz 2010 Cuma 07:02A+A-

Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW) kapsamında 6. ülke dönem raporunu anlatan Kavaf'a Türkiye'deki başörtüsü yasağının hukukî gerekçesi soruldu. Bakan Kavaf, bu soruya, "Kanunen böyle bir yasak yok. Ancak uygulamalarda sıkıntı var." şeklinde cevap verdi.

BM Genel Merkezi'nde pazartesi günü başlayan CEDAW toplantılarının 3. gününde konuşan Kavaf, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve cinsiyete dayalı ayrımcılığı besleyen toplumsal gelenek ve uygulamaların kaldırılması için Türkiye'nin kararlı olduğunu söyledi. Kadın haklarının gelişmesi ve eşitliğin sağlanması konusunda eylül ayında yapılacak referandum ile önemli ilerlemelerin sağlanacağını belirten Bakan, reform paketinin kabul edilmesi durumunda kadınların eğitim, istihdam, yoksullukla mücadele gibi sorunlarının giderilmesinde önemli yol alınacağını vurguladı. Başörtüsü konusuna konuşmasında değinmeyen Kavaf, kız çocuklarının eğitiminde sorunların hâlâ devam ettiğini de itiraf etti.

Türk hükümetinin CEDAW'a verdiği resmi raporun dışında bazı kadın sivil toplum örgütleri de Türkiye'de kadınların yaşadığı sıkıntıları içeren 6 gölge raporu sundu. Avukat Fatma Benli, Bakan Kavaf'ın "Türkiye'de kadının giyimine karşı baskı yok." açıklamasına itiraz etti. Başörtüsü nedeniyle on binlerce genç kızın eğitim hakkından mahrum edildiğini ifade eden Benli, kamuda da başı kapalı kadınların çalışma haklarının ellerinden alındığını dile getirdi. CEDAW üyeleri, gölge ve resmi raporları inceledikten sonra iki hafta içerisinde Türkiye ile ilgili alacağı kararı açıklayacak. Bu arada CEDAW üyeleri, Türkiye'de kadına karşı yapılan diğer ihlalleri de Türk heyetine sordu. Sorular arasında kadına yönelik uygulanan şiddet, ayrımcılık, sağlık koşulları, kredi imkanı, kanuni haklar, sığınma evleri ve devletin yardımları gibi konular dikkat çekti.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT

2 Yorum