1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çeçenleri Katleden Tetikçiyi Kadirov Koruyor!
Çeçenleri Katleden Tetikçiyi Kadirov Koruyor!

Çeçenleri Katleden Tetikçiyi Kadirov Koruyor!

İstanbul'da 3 Çeçenin katledildiği olayda tetikçi olarak rol alan ajanın Kadirov ile fotoğrafları ortaya çıktı.

05 Ekim 2011 Çarşamba 13:15A+A-

İstanbul Zeytinburnu'nda Zarberk Amerov, Rüstem Alkavnov ve Müsayev Berkhat isimli 3 Çeçenin katledilmesi olayında tetikçilik yaptığı belirlenen Ziyauddin Mahaev'in bağlantılarını gözler önüne seren çok önemli fotoğraflar ortaya çıktı.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre Rus istihbaratına çalıştığı belirtilen Mahaev'in Rus yönetimine yakınlığı ile bilinen Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov ile yan yana fotoğrafları ortaya çıktı.

rus-tetikci-mahaev.jpg

SABAH'ın ele geçirdiği fotoğrafta Ramazan Kadirov ile Mahaev aynı karede görülüyor. İkilinin yanında Kadirov'a yakınlığı ile bilinen Türkiyeli gazeteci Seyfullah Türksoy da bulunuyor. Fotoğrafın 2009 yılında Çeçenistan'da çekildiği belirlendi.

KİM BU TETİKÇİ?

Mahaev, Türkiye'deki Çeçenleri en iyi tanıyan isimlerden biri. Türkiye'ye ilk kez 1994 yılında geldiği öğrenilen Mahaev, Çeçenistan'da özgürlük mücadelesi veren grup içinde bir süre kaldıktan sonra ajan olduğu iddiasıyla dışlandı.

-İlahiyat Mezunu-

Türkiye'de üniversitede okuyan ve 2005'te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olan Mahaev'in suikastta tetikçilik yapmanın yanı sıra istihbarat da sağladığı iddia ediliyor. Sonradan Kadirov'la yakınlaştığı tespit edilen Mahaev'in Rus istihbaratına Türkiye'deki Çeçen komutanlar ile ilgili en iyi bilgi sağlayan ajan olduğu belirtiliyor.

Ziyauddin Mahaev'in Çeçen cinayetinin bir gün sonra, yani 17 Eylül'de Türkiye'den ayrıldığı ortaya çıkmıştı.

Soruşturmayı yürüten emniyet güçleri Mahaev'i her yerde arıyor. Ziyauddin Mahaev'in diğer ajan Maria ile evli olduğuna yönelik basında ortaya atılan iddiaların ise gerçekleri yansıtmadığı belirtildi.

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum