1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Çeçenlere Yönelik Yeni Suikastlar Olabilir”
“Çeçenlere Yönelik Yeni Suikastlar Olabilir”

“Çeçenlere Yönelik Yeni Suikastlar Olabilir”

İMKANDER Başkanı Murat Özer, İstanbul’daki Çeçenlere yönelik bu zamana kadar 4 suikast gerçekleştiğini ve 6 kişinin öldüğünü söyledi.

15 Ocak 2012 Pazar 15:23A+A-

Murat Özer, devletin suikastların üzerine gitmediğini ve Çeçenlerin önde gelen liderlerini hâlâ koruma altına almadığını belirterek, suikastların üzerine gidilmezse Çeçenlere yönelik yeni suikastlar olabileceğini kaydetti.

Çeçenler başta olmak üzere Kafkasyalı muhacirlere yardım çalışmalarıyla adını duyuran İnsanı Müdafaa ve Kardeşlik Derneği (İMKANDER) Başkanı Murat Özer, Çeçenistan’da Ruslara karşı bağımsızlık mücadelesi veren ve Türkiye’ye iltica eden Çeçenlere yönelik yeni suikastlar olabileceğini söyledi. Rus ajanları tarafından İstanbul’da bu zamana kadar toplam 4 suikastta 6 Çeçenin öldürüldüğünü hatırlatan Özer, bu olayların ardından devletin Çeçenleri korumak ve sahiplenmek adına hiçbir girişimde bulunmadığını belirtti.

3 Çeçenle İlgili İddianame Bile Hazırlanmadı

Zeytinburnu’nda Çeçen komutan Berkhazh Musaev (Komutan Hamzat), Rustam Altemirov ve Zavrbek Amriev’in son olarak Eylül ayında suikasta uğradığını hatırlatan Başkan Özer, bu konuda gerekli yasal sürecin son derece yavaş ilerlediğini ve hatta üzerinin örtülmeye çalışıldığını vurguladı. Suikastları Rus ajanlarının yaptığının ortaya çıktığını söyleyen Özer, bütün bunlara rağmen bu zamana kadar bu konuda iddianame bile hazırlanmadığını belirtti.

Devlet, Çeçenlere Yönelik Suikastların Peşine Düşmelidir

Suikastların üzerine gidilmezse yeni suikastların da gerçekleşebileceğine işaret eden Başkan Murat Özer; “Şu anda Türkiye’de yaşayan Çeçenler, Rusya’nın tehdidine ve isimlerinin işbirlikçi Ramazan Kadirov’un ölüm listesinde bulunmasına rağmen hiçbir şekilde korunmuyorlar. Çeçenler, korunmamalarından ziyade imkansızlıklar halinde yaşamak zorunda kalıyorlar. Devlet, acilen Çeçenlere yönelik suikastların peşine düşmeli ve Türkiye’deki Çeçenlere hiç olmazsa mültecilik statüsü vermelidir. Ama şu anda Çeçenler maalesef mülteci statüsünde bile değiller” dedi.

Hiç Olmazsa Çeçenlerin Oturum İzinlerini Yenileyin

Çeçenlerin mülteci statüsünde olmadığından dolayı her sene oturumlarının yenilendiğini ifade eden Murat Özer: “Direniş Çeçenistan sınırlarını aşarak tüm Kafkasya’ya yayıldığı için Türkiye’ye Çeçenlerin dışında Çerkes, Türk ve Dağıstan halklarından çok sayıda kadın ve çocuk gelmeye devam ediyor. Bu kişiler, rahatlıkla Avrupa’ya gidebilirler. Avrupa’da mültecilik alabilir, sağlık ve eğitim haklarına sahip olabilir ve rahat yaşayabilirler. Oysaki onlar Müslüman bir toplum olduğu için Osmanlı torunu olarak gördükleri Türkiye’ye geliyorlar. Biz ise kardeşlerimize ne yazık ki, iltica hakkı dahi vermiyoruz” dedi. Özer, ülkemize yeni gelen Çeçen ve Kafkasya kökenli muhacirlere oturum izninin henüz verilmediğini ve İçişleri Bakanlığı’nda izinlerin beklediğini söyledi.

Direniş Bittiyse, Yetimler Niye?

Çeçenistan’ın Rus destekli Devlet Başkanı Ramzan Kadirov’un Türkiye medyasında yer alan beyanatlarını da değerlendiren İMKANDER Başkanı Murat Özer, Kadirov’un “Cihad yok dans var” sözlerine cevap verdi. Özer: “Rus işbirlikçisi hain Kadirov kendi tıynetine uygun konuşmuş. O Putin’in Çeçenistan’dan çalıp götürdüğü milyarlarca dolardan geriye kalan ve kendi önüne attığı paralarla partiler verirken, mücahidlerin hanımlarına akıl almaz işkenceler yapmaya devam ediyor. Batılı insan hakları örgütleri hatta Rusya’daki STK’lar dahi Kadirov’un ne kadar vicdansız ve zalim olduğunu söylüyorlar. Eğer sözünü ettiği gibi, Kafkasya’da cihad bittiyse, bizim ilgilenmeye çalıştığımız bunca çocuğu kim yetim bıraktı. Kendisi dans edebilir. Fakat bilsin ki, zulüm ebediyyen sürmez. Bin Ali’ye, Mübarek’e bakıp ibret alsın. Rusya işgal ettiği topraklardan çekilmek zorunda kaldığında, o zaman Kadirov güzel dans edecek. O günü sabırla bekliyoruz” dedi.

Hüseyin Kulaoğlu / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

2 Yorum