1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çatışmalara 2. Çocuklarını da Kurban Verdiler...
Çatışmalara 2. Çocuklarını da Kurban Verdiler...

Çatışmalara 2. Çocuklarını da Kurban Verdiler...

Iğdırlı Kürt bir aile olan Akdeniz ailesi PKK ile savaşta 2 çocuğunu kaybetti. Mayına basarak hayatını kaybeden Mehmet Akdeniz'den sonra kardeşi Erkan Akdeniz, çatışmada hayatını kaybetti.

07 Temmuz 2010 Çarşamba 09:59A+A-

Savaşın Bitmesi İçin Daha Kaç Kurban Gerek?

Acı haberi alır almaz Ağrı'nın Eleşkirt ilçesindeki yayladan Iğdır'ın Halfeli beldesine dönen Akdeniz ailesi, adeta yıkıldı. Acılı anne Gögeç Akdeniz, Kürtçe olarak "Bir oğlumu yediniz, yetmedi diğerini de yediniz." diye feryat etti. Asker yakınları bu savaşın bir an önce bitirilmesini istedi.

Önceki gece Şemdinli'deki Beyyurdu Jandarma Karakolu'na PKK tarafından düzenlenen saldırıda 3 asker hayatını kaybetmişti. Saldırıyı gerçekleştiren PKK'lılardan ise 12'si öldürülmüştü.

Ölen askerlerden Erkan Akdeniz'in ağabeyi Mehmet Akdeniz de 13 yıl önce Şırnak'ta mayın patlaması sonucu hayatını kaybetmişti. Bu, Iğdırlı Akdeniz ailesinin ocağına düşen ikinci ateşti. Ailenin yaşadığı yürek dağlayan bu olay, kirli savaşın 'nasıl bir sosyal drama' dönüştüğünün en yakıcı örneklerinden biri oldu.

YAKINLARI ASKERE TEPKİ GÖSTERDİ

Halfeli beldesinin Özvatan Mahallesi'nde oturan ve aynı zamanda mahalle muhtarı olan Ahmet Akdeniz ile eşi Gögeç Hanım acı haberi yayladayken aldı. Beldeye Vali Amir Çiçek, İl Emniyet Müdürü Cemil Tombul, İl Jandarma Komutanı Albay Ernail Keleş, ailenin yaz mevsimi nedeniyle yaylaya çıktığını öğrenince yakınları ile görüştü. Haberi alır almaz Halfeli beldesine gelen anne Gögeç Akdeniz, askeri görünce Kürtçe olarak, "Bir oğlumu yediniz, yetmedi diğerini de yediniz." tepkisini gösterdi. Baba Ahmet Akdeniz, eşini susturmaya çalışırken, erin yakınları da "Devlet nasıl seyirci kaldı?" tepkisini gösterdi. Köyde halkı teskin etme işi ise köy imamına kaldı. Mehmet Tuna'nın Zaman'daki haberine göre Taziye evinde konuşan imam, Erzurumlu ve Kürt kökenli olduğunu belirterek, "Amerika ve İsrail'in oyunu, Türk-Kürt kavgası yok, amaç bizi birbirimize düşürmek." dedi.

Jandarma Onbaşı Erkan Akdeniz'in cenazesi bugün Zübeyde Hanım Bulvarı'nda yapılacak törenin ardından Halfeli'de toprağa verilecek.

"ARTIK BU SAVAŞA BİRİLERİ DUR DEMELİ!"

Gazi ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Müslüm Öztürk, aynı aileden iki kişinin hayatını kaybetmesinin gerçekten acı bir durum olduğunu söyledi. Ailenin hayatını kaybeden ilk çocuğundan sonra askere gidecek diğer çocuklarının doğuya gönderilmesinin yanlışlığına dikkat çeken Öztürk, şunları kaydetti: "Burada aile kendi isteklerine göre, çocuklarının istedikleri bir yerde askerliğini yapmasını isteyebilir ve atamanın da buna göre yapılması gerekirdi. Ailenin bu şekilde bir talebi olmasa dahi atamaları yapan birimler, ailenin durumunu göz önünde bulundurarak atama yapmalıydılar. Bu ailemizin yaşadıkları gibi Doğu ve Güneydoğu'da hem şehit hem de ölen onlarca terörist ailesi var. Biz bunu, yapmış olduğumuz çalışmalar sonucu ortaya çıkardık. Geçen haftadan bu yana 20'nin üzerinde terörist öldürüldü. Bu ay şehit olan askerlerimizin sayısı belli. Artık bu savaşa birileri dur demeli. Aynı aileden hem şehit hem de ölen bir terörist çıkıyorsa bu ülkede neyin kavgası veriliyor, bir türlü anlayamıyoruz. Ama her şeye rağmen, açılım devam etmeli. Bu ülkeye barış gelmelidir. Bu konuda hükümet desteklenmelidir."

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT

5 Yorum