1. HABERLER

  2. HABER

  3. Casusluk Zanlısı K.Irak’ta
Casusluk Zanlısı K.Irak’ta

Casusluk Zanlısı K.Irak’ta

Genelkurmay Karargâhına kadar uzanan soruşturmada aranan muvazzaf albayın dış görevde olduğu belirlendi.

27 Ekim 2010 Çarşamba 13:24A+A-

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın Deniz Kuvvetleri'nde başlattığı fuhuş ve casusluk operasyonunda hakkında yakalama kararı çıkarılan bir albayın Kuzey Irak'ta dış görevde bulunduğu ortaya çıktı.

Genelkurmay Başkanlığı Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı ve TÜBİTAK'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 100 adrese yapılan baskınla ilgili soruşturma genişliyor. Önceki gün Ankara'da hakkında yakalama kararı çıkarılan dört kişiden üçü gözaltına alındı. Bu kişiler dün akşam İstanbul'a gönderildi. Hakkında yakalama kararı çıkarılan dördüncü kişinin ise mavuzzaf bir albay olduğu ve Kuzey Irak'ta dış görevde bulunduğu ortaya çıktı.

Dört subaya tutuklama istemi

Dokuz ilde yapılan operasyonda gözaltına alınan ve İstanbul'a getirilen 31'i muvazzaf subay 35 kişiden altısı dün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevkedildi. Burada soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Savcı Fikret Seçen tarafından sorgulanan Albay Kubilay Şükrü Özdemir, Binbaşı Hakan Çetinkaya, Binbaşı Fuat Güner Harman ve Binbaşı Cem Ciran, kişisel bilgileri ve devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek, siyasal ve askeri casusluk ve örgüt üyesi olmak suçlamasıyla mahkemeye sevk edildi. Yüzbaşı Yekta Ebru Ercüment ve Binbaşı Ahmet Yasin Erdoğan ise savcılıkca bırakıldı. Mahkemeye sevkedilen Kubilay Şükrü Özdemir, Hikmet Çetinkaya, Fuat Güner Harman ve Cem Ciran tutuksuzluk yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

TARAF

HABERE YORUM KAT