1. HABERLER

  2. HABER

  3. Casusluk Çetesi Hakim Karşısına Çıkıyor
Casusluk Çetesi Hakim Karşısına Çıkıyor

Casusluk Çetesi Hakim Karşısına Çıkıyor

Gölcük Donanma Komutanlığı’nda görevli muvazzaf subaylar ile emekli denizcilerden olaşan ve 6’sı tutuklu 56 kişi hakkında açılan ‘Askeri casusluk’ davası bugün başlıyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen’in açtığı dava İstanbul 11. Ağır Ceza

29 Haziran 2011 Çarşamba 00:43A+A-

 ‘Askeri casusluk’ davasının sanıkları arasında bulunan örgüt lideri olduğu iddia edilen emekli Albay İbrahim Sezer de bulunuyor. 16’sı tutuklu 56 sanık bugün hakim karşısına çıkacak.

Çoğu asker olan sanıklara ağır suçlamalar yöneltiliyor. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, çetenin fuhuş yoluyla tuzağa düşürdüğü asker ve bürokratlardan şantaj yoluyla devletin en gizli projelerini sızdırarak yabancı servislere sattığı iddia ediliyor. Özel Yetkili Başsavcıvekili Fikret Seçen tarafından hazırlanan 250 sayfalık iddianamede, çetenin casusluğun yanında PKK ile de sıkı bir işbirliği içinde olduğu anlatılmıştı. Casusluk iddianamesinde, “İbrahim Sezer yöneticiliğinde fuhuş, şantaj ve tehdit amaçlı suç örgütü oluşturulduğu, bu suç örgütünün devlet güvenliğine ilişkin belge temin etme ve saklama, casusluk faaliyetlerinde bulunma, özel hayatın gizliliğini ihlal etme, haberleşmenin gizliliğini ihlal etme, kişilerin sesini gizlice kayda alma ve kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetme eylemlerini gerçekleştirdikleri anlaşılmıştır” deniliyor.

Muvazzaf Subaylara Şantaj

Casusluk şebekesinin, önemli yerlerde görev yapan askeri personele fuhuş amaçlı kadın temin ederek fuhuş evlerinde gizlice görüntüledikleri, daha sonra bu görüntülerle, istifa etmesini veya emekli olmasını istedikleri askeri personele şantaj yaparak emekli olmasını, bazen de terfisini engellemek istedikleri kişilerin görev yaptığı kuruma ihbar ve posta yoluyla göndererek hakkında soruşturma başlatılmasını temin ettikleri ve böylelikle terfi etmesini engelledikleri belirlendi.

Şebekenin çoğu asker ve üst düzey bürokrat yaklaşık 5 bin kişinin kişisel verilerini hukuka aykırı olarak kaydettiği ve sakladığı belirtilen iddianamede, çetenin devletin en stratejik kurumlarında örgütlenerek ayrı hücre yapılanmalarına gittiği anlatılıyor. Stratejik kurumlara sızan çetenin, bazı projeleri ele geçirmek için kişilere para ve kadın verdiği de anlatılan iddianamede, bu kurumlarda özel örgütlenmeye gidildiği anlatılıyor. Çetenin, özellikle TÜBİTAK tarafından TSK için yürütülen ve ülke yararına gerçekleştirilen projeleri durdurmaya, yavaşlatmaya veya engellemeye çalıştığı anlatılan Askeri casusluk iddianamesinde, çete üyelerinin bazı belge veya projeleri yabancı ülkelere pazarlamayı planladıkları vurgulandı. Çetede ele geçirilen 300 bin gizli belgeden 165 bininin ‘uluslararası krize’ karşı iddianameye konulmadan adli emanete alındığı ve açıklanmayacağı kaydedildi. (Murat Alan / Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT