1. HABERLER

  2. HABER

  3. Casus Uçakların Üssü Kıbrıs’ta
Casus Uçakların Üssü Kıbrıs’ta

Casus Uçakların Üssü Kıbrıs’ta

Wikileaks’in yayımladığı ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait gizli belgelere göre ABD, Kıbrıs üzerinden gizli casus uçuşları yapıyor.

04 Aralık 2010 Cumartesi 14:51A+A-

Wikileaks, ABD'nin Kıbrıs üzerinden gizli casus uçuşları yaptığını duyurdu. Wikileaks'in yayımladığı ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait gizli belgeler, ABD'nin İngiltere'nin protestolarına aldırmayıp Kıbrıs üzerinden casus uçuşları sürdürdüğünü gösteriyor. ABD, gizli casus uçuşları için Kıbrıs'taki İngiliz üssü Agrotiri'yi kullanmış.

Wikileaks'in belgelerini yayımlayan Guardian gazetesi, ABD hükümetinin casus uçuşlardan elde ettiği istihbaratı, Lübnan ve Türkiye hükümetlerine aktardığı iddiasına yer verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait belgelere bakılırsa, ABD'nin casus uçaklarla Türkiye ve Kuzey Irak'ta topladığı istihbarat bilgileri gizlice Türkiye yetkililerine verilmiş ve düzenlenen bir operasyonda kullanılmış.

Gazete bu uçuşların, Lübnan'daki Hizbullah'ın yerini tespit etmeye yönelik olduğunu ve militanların izlerinin sürülmesi amacıyla toplanan istihbarat bilgilerinin Lübnanlı yetkililere de verildiğini yazdı. İngiltere Savunma Bakanlığı'nın Terörle Mücadele Birimi Başkanı Will Jessett, Amerikalı yetkililere gönderdiği mektupta, 'İngiliz üslerinin Lübnan ya da Türkiye hükümetleri adına gizli ya da faaliyetleri muhtemelen tartışmalı uçuşlarda kullanılmasına' yönelik bir uyarıda bulunuyor. Will Jessett, "İngiltere hükümetinin, bu ülkelerin hükümetlerinin yasadışı faaliyetlerine dolaylı olarak yardım etmediği yolunda tatmin olması bizim için önemlidir" diyor.

Guardian gazetesi, Hizbullah'ı hedef alan casus uçuşların "Lübnan'da gerginliği artıracağı"; Kıbrıs üzerinden yapılan casus uçuşların ise, "ABD ile İngiltere arasındaki askeri ilişkilere yeni bir güvensizlik unsuru eklediği" yorumunu yapıyor. Zira ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait belgeler, 2008'de İngiltere'de dönemin İşçi Partisi hükümetinin, Kıbrıs üzerinden yapılan casus uçuşları protesto ettiğini gösteriyor.

HABERE YORUM KAT