1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çarşaf Yasağı Hükümet Programında
Çarşaf Yasağı Hükümet Programında

Çarşaf Yasağı Hükümet Programında

Hollanda'da siyasi partiler, çarşaf giymenin yasaklanmasını hükümet programına almak konusunda anlaşma sağladılar.

05 Ekim 2010 Salı 17:24A+A-

Liberal Parti ile Hrıstiyan Demokratlar kuracakları azınlık hükümetine destek alabilmek için aşırı sağcı ve İslam aleyhtarı görüşleriyle tanınan Geert Wilders'a ödün vermek zorunda kaldılar.

Siyasi partiler arasında sağlanan anlaşma Hollanda siyasetinde aylardır süren kilitlenmeyi sona erdiriyor, ancak anlaşmanın geçerli olabilmesi için Hrıstiyan Demokratlar'ın yarınki toplantısında onaylanması gerekiyor.

Varılan anlaşma uyarınca Hollanda'da 2015 yılına kadar 18 milyar euro (24 milyar dolar) bütçe kesintisi yapılacak.

Anlaşmada göçle ilgili kurallar da sıkılaştırılıyor ve polis memurlarının sayısı arttırılıyor.

Liberal Parti lideri Mark Rutte, anlaşmayı açıklarken, "Önemli reformlar yapılacak. Hollanda'yı, Hollanda vatandaşlarına iade edeceğiz" şeklinde konuştu.

Azınlık hükümeti

Liberal Parti ve Hrıstiyan Demokrat Parti'nin 150 kişilik parlamentoda toplam 52 sandalyesi bulunuyor. Azınlık hükümeti kurmaya çalışan iki parti bu nedenle yasaları parlamentodan geçirebilmek için 24 milletvekili bulunan Wilders başkanlığındaki Özgürlük Partisi'nin desteğine muhtaç.

Ancak Özgürlük Partisi ile varılan anlaşma, Wilders'le birlikte çalışmak istemeyen bazı Hrıstiyan Demokrat milletvekillerini öfkelendirdi.

Hrıstiyan Demokratlar bu nedenle koalisyona katılıp katılmama konusundaki son kararlarını yarın özel olarak toplanacak parti konferansına bıraktılar.

Seçimlerde "Hollanda'nın Müslümanlaştırılmasına son verilmesi" için kampanya yürüten Wilders, gelecek hafta İslam'a hakaret ederek nefreti kışkırttığı gerekçesiyle mahkeme önüne çıkacak.

Hollanda, Hrıstiyan Demokrat Parti'nin eski lideri Jan Peter Balkenende öncülüğündeki koalisyonun, Afganistan'a asker gönderilmesi konusundaki anlaşmazlık nedeniyle bozulduğu Şubat ayından bu yana geçici bir hükümet tarafından yönetiliyor.

(BBC)

HABERE YORUM KAT