1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çarkın: Dev-Sol’a Yargısız İnfaz Yapıldı
Çarkın: Dev-Sol’a Yargısız İnfaz Yapıldı

Çarkın: Dev-Sol’a Yargısız İnfaz Yapıldı

Ayhan Çarkın’ın cezaevinde yazdığı kitaptan: Bediri Yağan ve Sinan Kukul’u infaz ettik.

14 Eylül 2011 Çarşamba 11:00A+A-

Ankara’da faili meçhul cinayetlerle ilgili itiraflarının ardından kendisi dahil 8 eski özel harekât polisini tutuklatan Ayhan Çarkın, cezaevinde kaleme aldığı 110 sayfalık kitap taslağında, İstanbul’da 16-17 Nisan 1992’de 10’dan fazla kişinin öldüğü Dev-Sol operasyonlarında “yargısız infaz” yapıldığını açıkladı. Çarkın, o dönem İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürü Hanefi Avcı’nın yönettiği örgütün lider kadrosundan Bedri Yağan ve Sinan Kukul operasyonlarına dikkat çekerek, “Bedri Yağan ve Sinan Kukul olayı yargısız infazdır. İnfazdan sonra içerisi çatışma olmuş gibi süslendi, daha sonra basına haber verildi” dedi.

Sincan F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Çarkın’ın itiraf niteliğindeki kitap taslağında Dev-Sol’a yönelik operasyonlarla ilgili önemli iddialar yer aldı. Baskınlarda çatışma süsü verilerek pek çok kişinin “yargısız infaza” kurban gittiğini ifade eden Çarkın, 92 ve 93’teki olaylarla ilgili şunları anlattı: “Bedri Yağan ve Sinan Kukul, yargısız infaz sonucu öldürüldü. Kukul’un öldürüldüğü evde bir bebek vardı onu ben dışarı çıkardım. Yapılanlara engel olamadım. Kukul’un infazından sonra içerisi çatışma olmuş gibi süslendi. Daha sonra basına haber verildi. O dönemin basını da olayları sorgulamadan polislerin verdiği kadarını aktarıyordu. Aynı şekilde çatışma süsü verilen diğer bir olay ise Kasımpaşa Kulaksız’da Nurten Demir ve İsmail Akerçeşme olayı da yargısız infazdır. Bu olay hem de tam karakolun bitişiğinde gerçekleşmiştir.
 

Avukatlar işkenceye giriyordu

O dönem hiç kimse ispatlayamıyordu. Hastane, adli tıp, basın, yargı hep aynı tip insanlar tarafından kuşatılmıştı. Halkın Hukuk Bürosu denilen avukatların içindede bir sürü p..şt doluydu. Bir tarafından savunuyor öbür tarafından satıyorlardı. Sorgu ve işkencelere bile giriliyordu... Siyasi Şubenin en alt katında nezarethane ve daha alt katta sorgu odaları ve işkence odaları vardı. Ya tiksindim o dönem, lanet gelsin sizin yaptığınıza. O dönem bazı kadınlara tecavüz de edilmiştir.

 

İsimlerini yargıya verdim... Namık Erdoğan artık rahat uyu

Ayhan Efeoğlu, İstanbul Siyasi Şube’de işkence sonucu öldürülmüştür. O da haksızlığa kurban gidenlerdendir. Bu olay bendeki kırılma noktasıdır. Benim için en can alıcı olaylardan bir tanesidir... Artık başımı yastığı koyduğumda daha rahat uyuyorum. Kayıp kentin yakışıklısı (Namık Erdoğan’a) artık katillerin biliniyor. Rahat uyu.”

 

Ağar’a ‘son geveze puşt’ yanıtı: Mahkemede hesaplaşacağız

Susurluk hükümlüsü Ayhan Çarkın, özel harekât içinde yaşadıklarını kaleme aldığı kitap taslağında Mehmet Ağar’a “mahkemede hesaplaşacağız” dedi. Ağar’ın şike soruşturması kapsamında tutuklanan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’a kendisi için “son geveze puşt” dediğini hatırlatan Çarkın, “Efendi, en sonunda çıkardın içindeki şeytanı bak. Rahatla rahatla. Adalet huzurunda karşılaşacağız seninle. Bildiklerimi yargıya anlattım ve mahkemede senin yüzüne bakarak da anlatacağım.”

 

Baskın ailesi: Anlatacaklarımız var

Taraf’ta dün yayınlanan Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın cinayetine ilişkin Ayhan Çarkın’ın itirafları, Baskın ailesini harekete geçirdi. Baskın’ın kardeşi Necip Baskın, şunları söyledi: “Ağabeyimin devlet adamları tarafından öldürüldüğünü biliyorduk. Ancak bunu ispat edecek somut bir delil bugüne kadar bulamamıştık. Biz burada tetikçilerden değil, üstlerinden hesap sorulmasını istiyoruz. Çünkü tetikçilere yaptıkları iş aşılanmış olabilir, onlar da bulaşınca çıkamamış olabilirler. İnfaz emirlerini verenler nasıl uyuyabiliyor bilemiyorum. Ayhan Çarkın’ın anlattıkları önemli. Biz hep umutla bekliyorduk birgün bu cinayetleri biri anlatacak diye. Ancak Çarkın’ın beslenmediği için konuştuğunu düşünüyoruz. Eğer AKP, bu sürece destek verir, bu emri verenlerin arkasında durmazsa bu soruşturmada sonuca ulaşılır. Soruşturmayı yürüten savcılar ifademizin alınması için Hakkari’ye tebligat göndermiş. Tebligat bize henüz ulaşmadı. İfadelerimizde anlatacağımız önemli hususlar var.”

Arzu Yıldız / Taraf

HABERE YORUM KAT