1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çanakkale Boğazı'nda Göçmen Gemisine Operasyon
Çanakkale Boğazı'nda Göçmen Gemisine Operasyon

Çanakkale Boğazı'nda Göçmen Gemisine Operasyon

İstanbul'dan kalkan ve kaçak göçmen taşıdığı ihbar edilen Türkiye bandıralı yük gemisi, 'dur' ihtarına uymayınca Çanakkale'de motorlarına ateş edilerek durduruldu.

13 Mart 2015 Cuma 00:58A+A-

İstanbul'dan yola çıkan ve kaçak göçmen taşıdığına dair hakkında ihbar yapılan 59 metrelik 'Doğan Kartal' isimli kuru yük gemisi, Çanakkale Boğazı'nda durdurulmak istendi. Ancak gemi uyarıya rağmen ilerlemeye devam edince Boğaz trafiği durduruldu ve operasyon başlatıldı. 

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, kendisine gelen ilk bilgide geminin Marmara Denizi tarafından Çanakkale Boğazı'na doğru ilerlediğini söyledi. Gemide Suriyeli kaçak olduğu ihbarının yapıldığını söyleyen Çınar şu bilgileri verdi:

"Bu yönde ilgili birimlerimiz bir operasyon düzenledi. Bu doğru bir bilgi gibi görünüyor. Gemi yapılan tüm uyarılara rağmen durmadı. Sahil güvenlik ekiplerimiz gemiyi uyarılarla durdurmaya çalıştı ama buna karşılık verilmedi. Gemiye halat atma yöntemi denendi. Buna rağmen gemi yine durdurulamadı. Bizim burada amacımız gemideki insanlara zarar gelmemesi yönündeydi."

Çınar, daha sonra geminin makinelerine ateş edilerek durdurulduğunu açıkladı, "Bu sırada dümenin kilitlenmesi nedeniyle gemi tamamen durdu. İlk belirlemelere göre tabii tam sayım yapılmamış ancak 400'e yakın Suriye uyruklu kaçak olduğu tahmin ediliyor. Herhangi bir direniş yok, can kaybı ve yaralı da bulunmuyor" dedi.

Sahil güvenlik ekiplerinin operasyonunun ardından, gemi Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait "Kurtarma 10" römorkörünce çekilerek, Gelibolu İskelesi'ne yanaştırıldı. Güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından gemideki kaçak göçmenlerin tahliyesine başlandı. 

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu, çoğunluğu Suriye uyruklu kaçaklar, Gelibolu Spor Salonu'na götürüldü.

Gemi trafiği ve arabalı vapur seferleri durdu

Operasyon sırasında Çanakkale Boğazı, her iki yönden transit gemi geçişlerine kapatılırken, Gelibolu-Lapseki arasındaki araba vapuru seferleri de geçici olarak durduruldu.

Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğü operatörleri telsiz yardımıyla gemileri operasyon bölgesinden uzaklaşmaları yönünde uyardı. Bazı gemilerin kaptanları da Çanakkale Boğazı içindeyken rotalarını değiştirip dönüşe geçti.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT