1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Can Muhammed Saldırısını Taliban Üstlendi
Can Muhammed Saldırısını Taliban Üstlendi

Can Muhammed Saldırısını Taliban Üstlendi

Karzai'nin danışmanına yapılan saldırıyı Taliban üstlendi. Taliban, Veli Karzai suikastından sonra büyük bir eylem daha gerçekleştirdi.

18 Temmuz 2011 Pazartesi 10:02A+A-

Afganistan'da silahlı kişilerin Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin bir üst düzey danışmanının evine düzenlediği saldırı Taliban tarafından üstlenildi. Taliban sözcülerinden Zabihullah Mücahid, telefonla AFP'ye yaptığı açıklamada, ''Mücahitlerimiz Can Muhammed Han'ın yaptıklarını ödetti'' ifadesini kullandı.

Taliban gece saatlerinde düzenlediği saldırıda, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin danışmanı Can Muhammed'i evinde öldürdü.

İçişleri Bakanlığı yetkilisi Muhammed Zahir’in açıklamalarına göre, iki ya da üç kişinin Can Muhammed'in evine girerek düzenlediği saldırıda Can Muhammed ile birlikte milletvekili Muhammed Haşim Watanwal da öldürüldü.

karzai-nin-danismani-can_muhammed.jpg
Can Muhammed, Amerikan ordusundan General Jason Kamiya ile birlikte… (2005)

Can Muhammed eski Uruzgan valisiydi. 2002 Ocak ayından 2006 Mart ayına kadar bu görevde bulunmuştu.  

Hafta içinde Karzai'nin üvey kardeşi Veli Karzai'yi de öldüren Taliban bu saldırıyı da üstlendi. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mucahid, Pajhwok Afghan News'a yaptığı açıklamada, saldırıda birkaç polis memurunun da öldüğünü söyledi. 

Saldırı nasıl oldu?

Pajhwok Afghan News'un haberine göre, saldırı yerel saatle akşam 08.00'de başladı. Bir polis yetkilisinin verdiği bilgiye göre önce bir Taliban savaşçısı evin girişinde kendini havaya uçurdu. Peşinden gelen Taliban üyeleri de eve kolayca saldırdı. Taliban savaşçıları ağır silahlarla evi ateş altına aldı.

Bir polis yetkilisi Can Muhammed'in bir oğlu ile birlikte üç korumasının da öldürüldüğünü açıkladı. İki Taliban, Can Muhammed'in ailesini de rehin aldı.

Polisle süren çatışmada bir Taliban üyesinin öldüğü belirtildi.

Taliban bir hafta içinde Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye çok yakın iki ismi öldürmüş oldu.

Hafta içinde, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin üvey kardeşi Ahmed Veli Karzai de koruması tarafından öldürülmüş, saldırıyı Taliban üstlenmişti.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum