1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cameron’ın “Gazze Hapishanesi”ne Siyonist Tepki
Cameron’ın “Gazze Hapishanesi”ne Siyonist Tepki

Cameron’ın “Gazze Hapishanesi”ne Siyonist Tepki

İngiltere Başbakanı David Cameron’ın Ankara’da İsrail ablukası altındaki Gazze için “Hapishane kampı” ifadelerini kullanması hem İsrail’i hem de İngiltere’deki İsrail yanlılarını kızdırdı.

29 Temmuz 2010 Perşembe 06:07A+A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) yaptığı konuşmada Cameron, ablukanın kabul edilemez olduğunu belirtmiş ve Gazze'yi bir 'hapishane kampı'na benzetmişti. Hükümeti devralmadan önce İsrail'in çok şey beklediği Cameron'ın bu sözleri, hem İsrail'de hem de İngiltere'de şaşkınlık meydana getirdi.

İSRAİL YANLILARI AYAĞA KALKTI

Cameron'ın Ankara'da İsrail'i kınayan sözlerine ilk tepki İsrail'in Londra Büyükelçisi Ron Prosor'dan geldi. Gazze'deki durumdan HAMAS'ı sorumlu tutan Prosor, "Gazze halkı terörist HAMAS tarafından hapiste tutuluyor. Gazze'deki durumdan HAMAS sorumlu. Dört yıl önce kaçırılan Gilad Şalit (İsrail askeri) halen HAMAS'ın elinde. Başbakan'ın (David Cameron) bu konuda bizimle aynı endişeleri paylaştığını biliyoruz" ifadelerini kullandı. Cameron'ın sözlerine bir tepki de İsrail'in Muhafazakar Partili Dostları Grubu'ndan geldi. Grubun Direktörü Yahudi kökenli Stuart Polak, "Cameron Gazze'yi 'hapishane kampı' olarak tanımlarken, Gazze'nin bugünkü durumundan sorumlu HAMAS'tan bahsedemedi.

CAMERON'IN SÖZLERİNE DESTEK

Muhafazakar Parti lideri ve Başbakan Cameron'ın sözlerine eleştirilerin yanısıra destek de geldi. Muhafazakar Parti'ye olan desteğiyle bilinen gazeteci Mary Riddell, Başbakan'ın, Netanyahu Hükümeti'ni Gazze konusunda neşelendirmeyeceğini gösterdiğini belirterek, Cameron'ın bu cesur çıkışının dış politikanın daha sağlam ve saygın bir durum almasını sağlayabileceğini belirtti. Cameron'ın çıkışından en fazla memnun olanlar ise, Liberal Demokratlar. (Vakit)

HABERE YORUM KAT