1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cafer Erçakmak’ın Mezarı Açıldı
Cafer Erçakmak’ın Mezarı Açıldı

Cafer Erçakmak’ın Mezarı Açıldı

Sivas olaylarının mazlumlarından olan ve geçtiğimiz günlerde vefat eden Cafer Erçakmak’a ait mezar açıldı. Mezardan kimlik tesbiti için kan, kıl ve kemik örnekleri alındı.

16 Temmuz 2011 Cumartesi 10:25A+A-

Sivas olaylarında en ufak bir suçu olmadığı halde, kartel medyası ve malum çevrelerce lince ve yargısız infaza tabi tutulan Cafer Erçakmak’a mezarında da rahat vermediler.

Sivas’ta, 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması ve 37 kişinin ölmesine ilişkin açılan ana davadan dosyaları ayrılarak yargılanan 7 firari sanıktan biri olan Cafer Erçakmak’a ait olduğu ileri sürülen mezar, yürütülen soruşturma kapsamında açıldı.

Cafer Erçakmak’ın (72), 10 Temmuz’da Sivas’ta oğluna ait evde öldüğü ve 11 Temmuz’da sabah saatlerinde aile bireylerince  güvenlik güçlerine haber verilmeden “gizlice” Yukarı Tekke Mezarlığında toprağa verildiği iddiası üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, Erçakmak’a ait mezar, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin Sivas Cumhuriyet Başsavcılığına yazdığı müzekkere doğrultusunda cumhuriyet savcısı, polis ve doktor gözetiminde açıldı.

Bir yüzünde “Mehmet Dayı”, diğer yüzünde ise “C.E. 11.07.2011” yazılı olan mezar tahtasının bulunduğu kabrin açılışı sırasında, Erçakmak’ın oğlu Ömer Ergin Erçakmak, müdahil avukatlarından Şenal Sarıhan, Pir Sultan Abdal Derneği Sivas Temsilcisi Hidayet Yıldırım da hazır bulundu.

cafer-ercakmak-in-mezari-acildi.jpgEtrafı brandayla kapatılan mezarın açılma işlemlerini Sivas Emniyet Müdürlüğü olay yeri inceleme ekipleri de kamerayla görüntüledi.

Cesedin Erçakmak’a ait olup olmadığının tespiti için kan, kıl ve kemik örnekleri alındı. Alınan parçaların İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderileceği öğrenildi. Mezardan alınan örnekler soğutucu özelliği olan özel bir kutuya konularak Sivas Cumhuriyet Başsavcılığına ait bir araçla götürüldü.

Mezarın bulunduğu geniş bir alan güvenlik şeridiyle kapatıldı. Basın mensupları olay yerine yaklaştırılmadı. Mezarın kapatılması sırasında Erçakmak’ın oğlu Ömer Ergin Erçakmak’ın da toprak attığı gözlendi. Bu arada kapatılan mezarın üzerindeki tahtada, daha önceki yazıların yerine “Hasanoğlu Cafer Erçakmak” yazıldığı görüldü.

AVUKAT SARIHAN’IN AÇIKLAMASI

Davanın müdahil avukatlarından Şenal Sarıhan, mezarın kapatılmasının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin talimatına uygun olarak Erçakmak’ın mezarının açıldığını ifade etti.

Adli tıp görevlileri tarafından kimliğin saptanmasını sağlayacak örnekler alındığını söyleyen Sarıhan, şöyle konuştu:

“Aynı zamanda emniyet tarafından da parmak izi alınmaya çalışıldı. Bunların ne kadar sonuç vereceği konusunda henüz doğal olarak bir bilgimiz yok. Yapılan işlem hukuki, usulüne uygun bir işlemdir. Şimdi bunların sonucunu beklemek durumundayız. Ayrıca önemli olan oğlu dışında, bir başka kendisiyle daha önce belediye meclisinde çalışmış bir tanık daha teşhiste bulundu ve bu şahsın Cafer Erçakmak olduğunu ifade ettiler. Şimdi biz bilimsel olarak Cafer Erçakmak olup olmadığı noktasındaki bilginin bize dönmesini bekleyeceğiz.”

Bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceğinin sorulması üzerine Sarıhan, “Bundan sonra biyopsi sonuçlarını, adli tıp sonuçlarını beklememiz gerekecek. Adli tıp sonuçları elimize ulaştığı andan itibaren biliyorsunuz dilekçemizde iki konu var. Bir saklanmaya yardımcı olanlar hakkında işlem yapılması, herhangi bir biçimde ihmali görülenler, yakalama konusunda kurum ve kişiler hakkında işlem yapılması konusunda talepte bulunacağız. Yasal süreç bu” dedi.

cafer-ercakmak-in-mezari-acildi02.jpg

Erçakmak’ın cesedini görüp görmediği yönündeki soruyu da Sarıhan, “Ben gördüm evet. Sadece fotoğraflarından biliyorum ve aradan 18 yıl geçmiş durumda. Üstelikte vücut epeyce tabii ki sıcağın da etkisiyle şişmiş ve morarmış durumda. O sebeple ben odur ya da değildir diyemem. Zaten böyle bir şey söylemem doğru, bilimsel olmaz” diye cevapladı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

2 Temmuz 1993’te 37 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Sivas olaylarının “bir numaralı sanığı” olduğu ileri sürülen ve yıllardır “kırmızı bültenle” aranan 72 yaşındaki Cafer Erçakmak’ın cumhuriyet savcılığının ve güvenlik güçlerinin bilgisi olmadan aile bireylerince toprağa verildiği iddiası üzerine Sivas Emniyet Müdürlüğü araştırma başlatmıştı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Erçakmak’ın ölüp ölmediğinin tespiti hususunda gerekli inceleme ve araştırmanın yapılarak mahkemeye bilgi verilmesi için Sivas Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazmıştı.Oğlu, ölen Erçakmak’ın fotoğrafını çekmişti Sivas olaylarının mazlumlarından Cafer Erçakmak’ın hasta olduğu için 18 yıl sonra evine döndüğü ve kızının kendisini tanımadığı ortaya çıkmıştı. Sivas olaylarında suçlu olduğu yönünde en ufak bir bilgi ve belge olmadığı, mahkemeye dahi çıkmadığı halde, kartel medyasınca ve malum kesimlerce lince tabi tutulunca kaçmak zorunda kalan Cafer Erçakmak’ın Sivas’a ölümünden birkaç gün önce geldiği ve trajedi içerisinde vefat ettiği öğrenilmişti. Akit, Erçakmak’ın oğlu Ömer Ergin Erçakmak’ın ‘belki inanmazlar’ diyerek vefat eden babasının fotoğrafını çektiğini kamuoyuna duyurmuştu.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT