1. HABERLER

  2. HABER

  3. Büyük Balıklar Gizlenmiş
Büyük Balıklar Gizlenmiş

Büyük Balıklar Gizlenmiş

Fuhuş ve casusluk çetesinin TSK’da kritik konumda bulunan üst düzey personelle bağlantılı olduğu tespit edildiği halde, çetenin kurduğu tuzağa düşen üst düzey personelin hassas birimlerde görev yapmaları ve TSK’nın ileri teknoloji kriptolama sistemlerinde

28 Şubat 2011 Pazartesi 06:24A+A-

Ergenekon savcılarının şok tespitleri fuhuş ve casusluk çetesi iddianamesine girdi. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen tarafından yürütülen soruşturmada çetenin TSK'nın önemli ve hassas birimlerinde görev yapan personele kadın servisi yaptığı, bu kişilerin konumları itibariyle gizliliğe azami önem verdikleri için tam olarak deşifre edilemedikleri vurgulandı. İddianamede "TSK mensubu kişilerin bir kısmının her ne kadar bireysel bazda fuhuş çetelerinden bayan temin ettikleri görülmüş ise de şüphelilerden ele geçirilen dijital verilere bakıldığında aslında bu durumun tespit edilenden çok daha büyük boyutlarda olduğu, şüphelilerin hepsinin asker şahıslar olması ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önemli ve hassas birimlerinde görev yapmaları nedeniyle gizlilik konularında çok hassas oldukları ve gizliliğe azami derecede özen gösterdikleri ve bu nedenle bir çok irtibat ya da ilişkinin telefon görüşmelerine yansımadığı, fakat ele geçirilen verilerde bu ilişkilerin daha net anlaşıldığı" belirtiliyor.

İddianamede; çetenin ele geçirdiği bir çok projenin, kilit konumda bulunan subayların bilgisi dışında temin edilemeyeceğine dikkat çekiliyor. Yunus, Denizaltı, MİLGEM, Sonar, MİLPAS ve Torpido gibi bir çok proje ile ilgili 1. derece verilere giriş yetkisi bulunan bazı personelin bu yapılanmayla bağlantısının TSK dijital ağının kriptolama sistemlerine girilemediği için deşifre edilemediği ifade ediliyor. Ayrıca iddianamede çetenin sadece Kocaeli ilinde 90 subaya kadın servisi yaptığının belirlendiği vurgulanıyor.

MURAT ALAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT