1. HABERLER

  2. HABER

  3. Burası Sri Lanka; Rütbeler Sökülür!
Burası Sri Lanka; Rütbeler Sökülür!

Burası Sri Lanka; Rütbeler Sökülür!

Sri Lanka'da askeri mahkeme eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sarath Fonseka'yı, görev yaptığı süre içinde siyasete karışmaktan suçlu buldu.

13 Ağustos 2010 Cuma 18:51A+A-

Askeri mahkeme, Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil militanlarına karşı yürütülen savaşın komutanı olan Fonseka'nın askerlikten ihraç edilmesine, rütbelerinin sökülmesine, madalya ve nişanlarının da geri alınmasına karar verdi.

Halen bir deniz kuvvetleri karargahında askeri gözetim altında tutulan Fonseka, cezasının yürürlüğe girmesi durumunda, 4 yıldızlı general rütbesi ve emekli aylığı da dahil olmak üzere tüm askeri statüsünü kaybedecek.

Fonseka hakkında verilen askeri mahkeme kararının yürürlüğe girmesi için, Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa tarafından onaylanması gerekiyor.

Sri Lanka'da Ocak ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde Rajapaksa'nın rakibi olan Fonseka, bu seçimi kaybetmesinin ardından 8 Şubatta askeri mahkemece tutuklanmıştı.

Fonseka, tutuklanmasının ardından, Nisan ayında yapılan genel seçimlere katılarak milletvekili seçilmişti.

Askeri mahkemenin aldığı kararın Fonseka'nın milletvekilliği üzerinde hiçbir etkisi bulunmuyor.

Avukatı, Fonseka hakkındaki son kararın, askeri mahkemelerin tatilde olduğu bir günde ve kendisinin katılma olanağı bulamadığı bir duruşmada alındığını belirterek, mahkeme kararının henüz kendisine bildirilmediğini söyledi.

Fonseka hakkında, görevde bulunduğu sırada ordu ihalelerinde yolsuzluk yaptığı iddiası ile açılan ikinci bir dava daha bulunuyor.

Fonseka'nın taraftarları, cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa'nın, kendisine karşı cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olduğu için eski genelkurmay başkanını ''cezalandırdığını'' ileri sürüyorlar.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum