1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bunlar, Hani Sivil Toplum Örgütüydü?
Bunlar, Hani Sivil Toplum Örgütüydü?

Bunlar, Hani Sivil Toplum Örgütüydü?

Kendilerini dernek ve sivil toplum örgütü olarak tanıtan Kuvayı Milliye Derneği ve Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi’nin (VKGB) gerçek yüzlerini Yeni Akit gazetesi deşifre etti.

23 Şubat 2011 Çarşamba 04:22A+A-

Kenan Kıran'ın Haberi:

Kuvayı Milliye Derneği'nin kimlik kartında, "Özel Kuvvetler", VKGB'nin kimlik kartında ise, "Özel İstihbarat Daire Başkanlığı" ibareleri yer alıyor. Kuvayı Milliye Derneği'nin üyelerine verdiği kimlik kartlarında; "Bulunması halinde Genel Merkeze, en yakın polis karakolu veya Jandarma Komutanına teslim ediniz" ibaresinin yer alması dikkat çekiyor.

Gazetemiz, Ergenekon Terör Örgütü tarafından kullandığı iddia edilen Kuvayı Milliye Derneği ve Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi'nin (VKGB) kimlik kartlarını yayınlıyor. Kuvayı Milliye Derneği'nin kimlik kartında, "Özel Kuvvetler", VKGB'nin kimlik kartında "Özel İstihbarat Daire Başkanlığı" ibareleri yer alıyor.

KUVVACILARIN KİMLİK KARTINDA, "ÖZEL KUVVETLER" İFADESİ

Kuvayı Milliye Derneği'nin genel başkanlığını Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve 1071 gündür Silivri Cezaevi'nde bulunan emekli Albay Mehmet Fikri Karadağ yapıyor. Kuvayı Milliye Derneği tarafından hazırlanan kimlik kartlarında "Özel Kuvvetler" ibaresi yer alıyor. Kimlik kartında, dernekte görev yapan şahısların görevleri yazılırken, derneğin Teşkilat Başkanı'nın H. Kerim Bayraktaroğlu olduğu bilgisine yer veriliyor. Kimlik kartında, "Bulunması halinde Genel Merkeze, en yakın polis karakolu veya Jandarma Komutanına teslim ediniz" ibaresinin yer alması dikkat çekiyor.

"ÖZEL İSTİHBARAT DAİRE BAŞKANLIĞI"

Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi'nin (VKGB) genel başkanlığını Ergenekon soruşturması kapsamında sanık olarak yargılanan Taner Ünal yapıyor. VKGB'nin üye kayıt formunda, "Özel İstihbarat Daire Başkanlığı" ifadesi yer alıyor.

ÖLMEZ, KUVAYI MİLLİYE DERNEĞİ VE VKGB'DE GÖREV YAPMIŞ

Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasında gözaltına alınan ve 22 ay Silivri Cezaevi'nde kalan Erol Ölmez, Kuvayı Milliye Derneği ve Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi'nde görev yapmış. Kuvayı Milliye Derneği'nin çaycısı olduğu iddia edilen Erol Ölmez, Kuvayı Milliye Derneği'nde Teşkilat Başkan Yardımcısı olduğu ve derneğin Özel Kuvvetler Bölümü'nde çalıştığı belgelendi. Erol Ölmez, VKGB'de Özel İstihbarat Daire Başkanlığı İstanbul Daire Başkanı olarak görev yapmış. Erol Ölmez, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusunda, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki çapraz sorgusunda ve açıklamalarında derneğin çaycısı olmadığını ısrarla açıklamıştı. Erol Ölmez, Fatih Çarşamba'daki İsmailağa cemaatine sızmaya çalışan ekibin arasında yer aldığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.

SİLAHLI EĞİTİM DÜZCE VE KUMBURGAZ'DA YAPILMIŞ

Erol Ölmez, gazetemize yaptığı açıklamada, Düzce ile İstanbul Kumburgaz'daki askerî alanda silahlı eğitim aldıkları açıklamıştı.

ÇAKIR: ERGENEKONCULAR DÜZCE'DE EĞİTİLDİ

Ergenekon Terör Örgütü'ne yönelik araştırma ve kitaplarıyla tanınan gazeteci yazar Zihni Çakır, Ergenekon sanıklarının Düzce'de eğitim gördüğünü söyledi. Çakır, Vatansever Kuvvetler Güç Birliği'nin, Düzce'de kurduğu eğitim kampında en az bin kişinin eğitildiğini, söz konusu kişilerin emekli binbaşı Zekeriya Öztürk tarafından eğitildiğini iddia etti. Çakır, eğitimden geçirilen insanların bir emirle ortaya çıkıp sansasyonel eylemler yapabilecek kapasitede olduklarını söyledi. Çakır, eğitilen milislerin Türkiye'nin en seçkin birliği olan Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli bordo bereliler kadar profesyonel olduğunu açıkladı.

SİLAHLANIYORLARDI

Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Genel Başkan Yardımcısı Zeki Balaban'ın polisin telefon dinlemesine de takılan konuşmalarında Türkiye'ye üç TIR silah soktuğunu itiraf etmesine dikkat çeken Çakır, Balaban'ın, Türkiye'ye soktuğu silahların büyük bir kısmı ile Ergenekon Terör Örgütü'nün Düzce'de oluşturulan kamplarda eğittiği milisleri silahlandırdığını söyledi. Çakır, Düzce'de eğitim kampının oluşturulduğu yıllarda Veli Küçük'ün İzmit Jandarma Alay Komutanı olduğunu belirterek, "Tüm bu gelişmeler bir tesadüfün ötesindedir" dedi.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT