1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bükreş'te Gizli CIA Hapishanesi
Bükreşte Gizli CIA Hapishanesi

Bükreş'te Gizli CIA Hapishanesi

Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA'in Romanya'nın başkenti Bükreş'teki gizli bir hapishanede tutsakları sorguladığı ortaya çıktı.

09 Aralık 2011 Cuma 01:02A+A-

Associated Press Haber Ajansı ve Alman medyasının soruşturması sonucu ortaya çıkan olayda, binayı eski CIA ajanları tespit etti.

Bright Light, (Parlak Işık) kod adıyla anınlan binanın, AB ve NATO için gizli belgeler saklayan Romen kuruluşu Orniss'e ait olduğu belirtildi.

Orniss, gizli bir CIA hapishanesine ev sahipliği yapıldığını reddetti.

CIA de konuyla ilgili yorum yapmadı.

AP, ARD ve Romanya basınında çıkan haberlere göre bu binanın zemin katında oluşturulan hücrelerde 11 Eylül saldırısının en önemli zanlıları sorguya çekildi.

Sorguya çekilen zanlılar arasında, saldırıların planlayıcısı olduğunu iddia edilen Halid Şeyh Muhammed de var.

2003 yılında Pakistan'da yakalanan Halid Şeyh Muhammed'in Bükreş'te sorguya çekildiği ve Guantanamo'ya daha sonra nakledildiği ortaya çıktı.

Aralarında Romanya'nın da bulunduğu bazı ülkelerde gizli hapishaneler bulunduğu iddiaları ilk olarak 2005'te ortaya atılmış, ancak Washington bu iddiaları reddetmişti.

2007'de de Avrupa Konseyi'nin hazırladığı bir raporda da Romanya, gizli CIA hapishanelerine ev sahipliği yapmakla suçlanmıştı.

Bükreş yönetimi iddiaları reddetmiş, CIA de raporu 'taraflı' diye tanımlamış ve tamamen yasal faaliyetlerde bulunduklarını savunmuştu.

Geçen yıl da BBC'nin bir araştırmasında CIA'in Polonya'daki benzer bir hapishanede Halid Şeyh Muhammed'i insanda boğulma hissi yaratan "waterboarding" adlı yöntemle sorguladığı iddia edilmişti.

Romanya'daki hapishanenin 2003'te, CIA'in Polonya'daki sorgu merkezini kapatmaya karar verdikten sonra açıldığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT