1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bu Yasağı Tanıma! Başörtünü Ört Üniversiteye Git!
Bu Yasağı Tanıma! Başörtünü Ört Üniversiteye Git!

Bu Yasağı Tanıma! Başörtünü Ört Üniversiteye Git!

Üniversitelerdeki başörtüsü yasağının fiili bir durum olduğunu belirten hukukçular bunun da ancak fiilen kaldırılabileceği görüşünde: Öğrenciler bu yasağı tanımasın!

07 Ekim 2010 Perşembe 13:26A+A-

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde derse şapkayla giren bir öğrencinin şikâyeti üzerine YÖK'ün İstanbul Üniversitesi'ni uyarması başörtüsü yasağına ilişkin tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Anayasa Mahkemesi'nin üniversitelerde türbana özgürlük getiren Anayasa değişikliğini iptal etmesinin ardından birçok üniversite fiili bir yasak başlatarak başörtülü öğrencileri kampuslara almamaya başladı. Hukukçular, üniversitelerdeki başörtüsü yasağının fiili bir durum olduğunu belirterek, bunun da fiilen kaldırılabileceğini dile getirdiler.

» Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez (Karadeniz Teknik Üniversitesi-Anayasa Hukukçusu): Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın bu konuda verdiği kararlar hiçbir şekilde başörtüsünü yasak hale getirmiyor. Diyelim kanuna mutlaka ihtiyaç var. YÖK'ün ünlü 17. maddesi 'yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydıyla üniversitelerde kılık kıyafet serbesttir' diyor. Ve kanunların hiçbirisinde başörtüsünü üniversitelerde düzenleyen bir düzenleme yoktur. Anayasa Mahkemesi'nin kararı asla ve asla kanun değildir. Anayasa Mahkemesi yeni bir uygulamayı tesis edecek hüküm veremez. Bir hukukçunun şunu söylemesi lazım: Yasak tamamen fiili bir yasaktır.

» Prof. Dr Mithat Sancar (Ankara Üniversitesi Hukuk Fakülkesi): Başörtüsü yasağı diye açık bir yasak mevzuatta bulunmuyor. Anayasa Mahkemesi kararları bu işi çok karmaşık hale getirmiştir. YÖK'ün son genelgesi de bu sorunu aşmak yönünde atılmış bir adımdır.

» Prof. Dr. Levent Korkut (Atılım Üniversitesi-Anayasa Hukukçusu): Anayasa ve yasalarda başörtüsünü yasaklayan bir hüküm yok. Hatta 'kılık kıyafet serbesttir' diye bir hüküm var. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin kararı bu serbestliğin sınırlarını çiziyor. YÖK'ün son yazısında başörtüsü ile girin demiyor. Öğrencinin dışarı çıkartılmaması gerekir diyor. Yani filili bir durum yaratıyor.

Çelik: Anayasa değişikliğine gerek yok

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldırmak için anayasal bir değişikliğe gerek olmadığını söyledi.

AKP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, "YÖK tarafından İstanbul Üniversitesi'ne gönderilen yazı hatırlatılarak, Hükümetin bu konuda bir adım atıp atmayacağının" sorulması üzerine, "Biz öğretmenlere, öğretim üyelerine zabıta görevi veremeyiz, zaptiyelik yaptıramayız!" dedi. Çelik YÖK'ün İstanbul Üniversitesi'nde yaşanan bir olay üzerine karar aldığı konunun genelleştirilemeyeceğini sözlerine ekledi.

Arınç: Anayasada yasak yok!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Arınç, son günlerin tartışmalı konusu başörtüsü yasağı ile ile ilgili açıklamada bulundu. Arınç, Anayasa'da başörtüsünü yasaklayan bir ifade bulunmadığını söyledi.

Arınç, gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna verdiği cevapta; "Kılıçdaroğlu'nun özgürlük yanlısı ifadelerini olumlu buluyorum. Anayasa ve hiçbir kanunda yasağı düzenleyen bir ifade yok." dedi.

HABERE YORUM KAT