1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bu Sorulara Cevap Verin!
Bu Sorulara Cevap Verin!

Bu Sorulara Cevap Verin!

Saldırıya uğrayan Tekeli Taburu’ndan sorumlu Tümgeneral Gürbüz Kaya’nın bölgeye giden Başbakan Erdoğan’a verdiği brifing zaafları ortaya koydu. Geriye bu sorular kaldı.

21 Haziran 2010 Pazartesi 17:16A+A-

» Genelkurmay, saldırıların olacağını açıklamasına rağmen 23.30'da görülen PKK grubu nasıl "kaçak" sanıldı?

» O grubun nereye doğru ilerlediği nasıl anlaşılmadı?

» PKK'lıların görüldüğü anla saldırı anı arasında iki buçuk saat geçtiği anlaşılıyor. O iki buçuk saatte olası baskına karşı önlem mahiyetinde neler yapıldı?

» Eğer zamanında önlem alınsaydı bu saldırı gerçekleşir miydi?

» Genelkurmay, PKK'lı grubun 57 kişi olduğunu, saldırıyı ise 23 kişinin gerçekleştirdiğini açıkladı. 23 kişi hem taburu ateş altına alıp hem de ötedeki birliğe nasıl saldırdı?

» 500 kişilik tabur nasıl oldu da 23 kişilik PKK saldırı grubunu geriletip ölen askerlerin yardımına gidemedi?

» Neden pusuda beklerken pusuya düşen askerler saatlerce süren çatışma sırasında kurtarılamadı?

» 57 kişilik PKK grubu nasıl oldu da sınırda fark edilemeden geçti?

» TSK, sınırda yapılacak 'sızmalara' karşı hiç mi önlem almamıştı?

» Bu sızma harekâtı önlenemediğine göre, bundan sonrakiler de önlenemeyecek mi?

» Öldürülen askerler tecrübeli miydi? Hangi eğitimden sonra en tehlikeli bölgede yalnız bırakıldılar?

» Genelkurmay çatışmalardan ne zaman haberdar oldu? Ne emir verdi?

ÜÇ DAĞIN ARASI
Hakkâri Şemdinli sınırlarındaki Tekeli Sınır Taburu'na bağlı Mezargediği Tepesi'ndeki seyyar birliğe yapılan PKK saldırısından sonra yanıtlanması şart olan bazı sorular var. TBMM Başkanı M. A. Şahin'in "Tatmin edici açıklama bekliyorum" sözünü Genelkurmay'dan yanıt gelmezken, kamuoyu Şemdinli'deki seyyar birliğe yönelik saldırıyla ilgili karanlık hususların aydınlatılmasını bekliyor.

Üç yüksek dağın ortasındaki Mezargediği Tepesi'ne komando ve jandarmalardan oluşan yaklaşık 500 askerin bulunduğu seyyar birlik, önceki gün PKK'nın saldırısına uğradı. Dokuz asker şehit düştü, 14 asker de yaralandı. Bölgede yaşayan halk ve çobanlar, seyyar taburun kurulduğu Mezargediği Tepesi'ni Taraf'a anlattılar. Üç dağ eteğinin birleştiği yerde bulunan Mezargediği Tepesi, keskin yamaçları ile biliniyor. 1999'da Kandil'den gelen ilk barış grubu da Türkiye'ye buradan giriş yapmıştı. Seyyar birliğin çevresinin ve yolların mayınlı olduğunu söyleyen bölge halkı, karakolun, dik yamaçları nedeniyle alt kısımları görmediğini belirtiyor. Tekeli Köyü sakinleri saldırıdan bir gün önce Tekeli Sınır Taburu'na yaklaşık 50 araçlık asker sevkiyatı yapıldığını belirterek, bölgede geniş çaplı operasyon hedeflendiğini, ancak saldırı ile birlikte tabura sevk edilen askerlerin bir bölümünün ertesi akşam Şemdinli Merkez'deki tabura kaydırıldığını ifade ettiler.

TARAF

HABERE YORUM KAT