1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bu Ne Yüzsüzlük?
Bu Ne Yüzsüzlük?

Bu Ne Yüzsüzlük?

Daily Telegraph’ın “İran AK Parti’ye 25 milyon dolar verdi” başlıklı yalan haberi için İngiliz gazetesi, 25 bin sterlin tazminata mahkûm olup özür dilerken, Türkiye’de kapatma davasına gerekçe diyerek uydurma habere sahip çıkan CHP’li Atilla Kart, Fevzi T

04 Mart 2011 Cuma 00:39A+A-

Daily Telegraph'ın "İran AK Parti'ye 25 milyon dolar verdi" başlıklı yalan haberi için İngiliz gazetesi, 25 bin sterlin tazminata mahkûm olup özür dilerken, Türkiye'de kapatma davasına gerekçe diyerek uydurma habere sahip çıkan CHP'li Atilla Kart, Fevzi Topuz, Gürsel Tekin ve Yargıtay eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu sessizliğe gömüldü.

Daily Telegraph'ın "İran AK Parti'ye 25 milyon dolar verdi" başlıklı yalan haberi için İngiliz gazetesi, 25 bin sterlin tazminata mahkûm olup özür dilerken, Türkiye'de kapatma davasına gerekçe diyerek uydurma habere sahip çıkan CHP'li Atilla Kart, Fevzi Topuz, Gürsel Tekin ve Yargıtay eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu sessizliğe gömüldü. Sorularımız karşısında Kart, Topuz, Tekin ve Kanadoğlu sus-pus olurken, YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, haber yalanlanmasına karşın, açıklamalarının arkasında durdu. CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ise, "Özür dilemek lüzumsuz" diyerek şaşırttı.

HALEN KENDİLERİNİSAVUNUYORLAR

Açılan tazminat davasının kazanılmasının ardından, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in "Yarsav Başkanı Emine Ülker Tarhan, sonucu beklemeden 'Partinin kapatılması sonucu ortaya çıkabilir' diyor. Ben de diyorum ki yargı camiası şapkasını önüne alıp düşünmelidir. Özür bekliyoruz" sözlerine Tarhan, "Özür dilenecek bir husus yok" cevabını verdi.

ÜSTE ÇIKMA ÇABASI

Özür dileyecek herhangi bir açıklamalarının olmadığını iddia eden Tarhan, "Bir yargıç sorumluluğu ile anayasal ve yasal anlamda neden sonuç ilişkisi kurularak verilen bir yanıtla ilgili asla özür dilemeyiz. Mevcut mevzuata göre tablo ortaya konulmuştur" dedi.

"ÖZÜRÜ" SORDUK "REJİM" DEDİ

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ise, "Özür talebi lüzumsuz. Özür dilemeyeceğim. Ortada bir iddia vardı. İddia sahibi bir gazete. Biz muhalefet partisiyiz. Görevimiz olarak olayın üzerine gittik. Sessiz kalamazdık. Sonuçta iddialar doğru çıkmadı. Çıksaydı rejim ve demokrasi erozyona uğrardı" diye konuştu.

Yerli iftiracılar da özür dileyecek mi?

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin 14.09.2010 tarihinde ortaya attığı "İran'dan Türkiye'nin iktidar partisine 25 milyon dolar bağış" iftirasını, AK Parti karşıtı yayınlarıyla ünlü Sözcü gazetesi de manşete taşımıştı. Mahkeme kararıyla yalan olduğu tescillenen iftira sebebiyle İngiliz gazetesi Başbakan Erdoğan'dan hem özür diledi hem de yüklü miktarda tazminat ödeyecek. Aynı iftirayı manşetten okuyucusuna duyuran Sözcü gazetesinin de Başbakan Erdoğan ve AK Parti'den özür dileyip dilemeyeceği merakla bekleniyor. Sözcü gazetesi, 16 Eylül 2010 tarihinde söz konusu iftirayı, "İran AKP'ye 25 milyon dolar bağış yaptı" ifadesiyle sürmanşetten vermişti.

===============

Daily Telegraph'ın iftirası üzerine ne demişlerdi?

Daily Telegraph'ın "İran AK Parti'ye 25 milyon dolar verdi" yalan haberi için CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz Başbakan Erdoğan'ın cevaplaması talebiyle bir soru önergesi vermiş, Başbakan Erdoğan'a "Bunun gereğini yerine getirecek misiniz?" diye sormuştu. CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da, habere şaşırmadıklarını belirterek, "İran'dan para yardımı yapıldığına inanıyorum" demişlerdi. CHP'li Gürsel Tekin ise, bunun Siyasi Partiler Kanunu'na göre kapatma nedeni olduğunu dile getirmişti.

PARTİ KAPATMAYI GÜNDEME GETİREN HUKUKÇULAR

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan da iddiaların hemen ardından, kapatma davasını gündeme getirerek, "Elbette dava konusu olabilir. Böylesine önemli bir iddia karşısında siyaset etiği ve kültürü mutlaka tartışılmalıdır. Siyaset, şapkasını önüne alıp düşünmelidir" demişti. Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ise iddiaların vahim olduğunu belirterek, "AK Parti bu kez kapatılabilinir" diye konuşmuştu.

ASLAN DEĞİRMENCİ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT