1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bu Lanet Savaşınıza Katılmayacağım!
Bu Lanet Savaşınıza Katılmayacağım!

Bu Lanet Savaşınıza Katılmayacağım!

"20 metrekarelik koğuşumdan, gecenin 03.20’sinde, uykusundan çoğu zaman olduğu gibi bağırarak uyanmış, gecenin karanlığında kimsesizlik ve yalnızlık bunalımına düştüğüm anlarda yazıyorum."

06 Ekim 2010 Çarşamba 10:34A+A-

Kasımpaşa Askeri Cezaevi'nde tutuklu bulunan vicdani retçi İnan Süver, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektubunda, "Sizce bir genç izinden 6 gün geç geldi diye 6.5 ay askeri cezaevine atılması akıl karı mı ve bu ceza da askerlikten gitmiyor" diye sordu ve "idamımı istiyorum" dedi.

"Ben vicdani retçiyim ve bir gün bile askerlik yapmak istemiyorum" diyen ve bir aydır tutuklu bulunan vicdani retçi İnan Süver, Başbakan Erdoğan'a yazdığı mektupta, ''Size bu mektubu kural ve yönetmeliğine uymadığımdan dolayı diğer mahkumlardan ayrı, tek başıma kaldığım 20 metrekarelik koğuşumdan, gecenin 03.20'sinde, uykusundan çoğu zaman olduğu gibi bağırarak uyanmış, gecenin karanlığında kimsesizlik ve yalnızlık bunalımına düştüğüm anlarda yazıyorum" dedi.

BU LANET SAVAŞINIZA TEK BİR GENCİN KATILMAMASI İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIM

23 Temmuz 2001 yılından bu yana ısrarla ve inatla asker edilmek istendiğini kaydeden Süver, mektubunda şunları yazdı: "Bu lanet savaşınıza kimsenin, tek bir gencin bile katılmaması için ne gerekiyorsa var gücümle yapacağım. 9 yıldır düştüğüm asker kaçaklığı durumu ile vatandaş olarak hiçbir hakkından yararlanmadım. Sivil ölü olarak çok zor koşularda yaşadım. 3. keredir askeri cezaevine alınıyorum. Özellikle 2003 yılındaki 4 ay hükümlü olarak kaldığım Şirinyer askeri cezaevinde işkence, kötü muamele ve hakaretlere maruz kaldım. İlk ceza evine girişte arama adı ile makatlarımıza kadar kontrol edilip sabah 06.30'dan akşam 07.00'ye kadar zamanda, eğitim, spor ve cezaevi temizliği adı ile hem çalıştırılıp hem coplandık ve başımız eğikti. Çenemiz göğsümüze yapışık vaziyette çalıştırılır coplanırdık. Havalandırmada eğitim diye ayaklarımızı vurdururlardı. Sert vurmayanlar coplanırdı. Banyoya 15, 16 şar kişi olarak toplu ve çıplak götürülürdük. Anlatırken akıl durgunluğu yaşadığım gözümün önünden yıllardır gitmeyen bu uygulamaları yaşadığım bu cezaevindeyim. Burada beni hiçbir mahkumla görüştürmüyorlar."

ZULÜM ETMEYİN

"Zulüm etmeyin. Zulme de boyun eğmeyin' diyen peygamberin ümmeti olduğumuzu söylüyordunuz. Peki bu çelişki nedir?" diye soran Süver, devamla şunları ifade etti: "Ya olduğunuz gibi ya da göründüğünüz gibi olun diyen Mevlana ile aynı dine mensup olduğunuzu söylüyorsunuz. O zaman bu yalan dolan niye? Kur'an haksız yere kimseyi öldürmeyin diyor. Oysa sizin yetkiniz ile her gün onlarca genç, kadın, çoluk çocuk ölüyor. Yazıktır, günahtır. Yapmayın. İnancınıza sahip çıkacak cesaretiniz yoksa inancınızda sağlam değildir. Daha bir kaç ay evvel, Van Özalp'da evinin önünde oynarken atılan bomba ile ölen çocuğa, daha dün patlayan mayın ile ayakları kesilen 15 aylık bebeğe yazıktır, günahtır. Öyle bir hale geldik ki kimse yaptığı eylemi de kabul etmiyor. Bu ne biçim bir dünya. İnsanlar zevk için toplu katliamlar yapıyor. Oysa eylem yapan sesini duyurmak için yapar/yaptığı eylemi de kimsenin üstlenmesine izin vermez diye bilirdim ben. Demek ki içinde canilik olan biri o bölgede katliam yapıp rahatlıkla birilerinin üzerine atabiliyor.Bu ne biçim bir cehennem aklım almıyor.

İDAMIMI İSTİYORUM

Velhasıl-ı kelam hatırlamışken söyleyeyim. Davullarla zurnalarla halay çeken ailelerin askere gönderdiği bu gençler kimileri gençliklerinin heyecanı kimileri de yine içine düştüğü gençlik bunalımı ile ya firar ediyor/veya gittiği izinden 6 gün geç dönüyor/veya uykusunun ağırlığına dayanamayıp nöbette uyuyor diye Askeri Ceza Kanunları'na göre bunlar 6.5 ay cezaevine atılıyorlar. Sizce bir genç izinden 6 gün geç geldi diye 6.5 ay askeri cezaevine atılması akıl karı mı ve bu ceza da askerlikten gitmiyor.

Lütfen şu Milli Savunma Bakanı'nıza bir çimdik atın da uyansın uykusundan. ACK'daki yanlışları görsün. Öyle takım elbise giyip limuzinlerde kalabalık korumalar ile şehirden şehre hava atıp durmasın. Bana özel idam kararı verilmesini istiyorum. Yani idamımı istiyorum.''

HABERE YORUM KAT

4 Yorum