1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Bu Evi Yıkan, Ceylan’ı da Vurmuş Olmasın
Bu Evi Yıkan, Ceylan’ı da Vurmuş Olmasın

Bu Evi Yıkan, Ceylan’ı da Vurmuş Olmasın

2007'de Bingöl Genç’te Ceylan Önkol’un öldüğü bölgeye düşen ve bir evi yıkan havan mermisini soruşturan Jandarma’nın raporu açıklandı: Karakoldan atıldı.

27 Ekim 2010 Çarşamba 15:34A+A-

Bingöl'ün Genç İlçesi'ne bağlı Kaymaklı Köyü'nde üç yıl önce meydana gelen ve bir evin hasar görmesine neden olan patlamaya, 57. Piyade Komando Taburu'ndan atılan havan mermisinin neden olduğu ortaya çıktı. Olay yerinde inceleme yapan jandarmanın hazırladığı tutanakta, patlamaya yol açan havan mermisinin 57. Piyade Komando Tabur Komutanlığı'na ait olduğu yer aldı.

Kamuoyu, Bingöl'ün Genç ve Diyarbakır'ın Lice İlçesi arasındaki bölgenin tehlikeli olduğunu, 12 yaşındaki Ceylan Önkol'un ölümünde fark etti. Koyunlarını otlatırken, iddiaya göre askerî birlikten atılan bombayla yaşamını yitiren küçük Ceylan'ın son nefesini verdiği yerdi Genç ve Lice arası. Oysa ilk olay değildi bu bölgede. 2007'de de benzer bir olay yaşanmış ancak can kaybı olmadan atlatılmıştı. Bir vatandaşın evi patlamayla harap olmuş ve yapılan incelemede evi askerî karakoldan atılan havan mermisinin yıktığı ortaya çıkmıştı.

Asker: Bomba bizim

İlginç olay, 2007 yılında Genç'in Kaymaklı Köyü'nde yaşandı. 77 yaşındaki Mehmet Girişen'e ait ev, 9 eylülde bir patlamayla sarsıldı. Girişen'in evi Yazıkonağı Jandarma Karakol Komutanlığı'na çok yakındı. Yaşlı adamın başvurusu üzerine gelen Jandarma "Olay Yeri Görgü ve Tesbit Tutanağı" hazırladı. Jandarma Uzman Çavuş Sinan Erdem, Jandarma er Asım Şen, Jandarma Er Abdullah Demir, Jandarma Er Hakan Özdemir imzasını taşıyan tutanakta, söz konusu patlamaya havan mermisinin neden olduğu, havanın ise 57. Piyade Komando Tabur Komutanlığı'na ait olduğu belirtildi. Raporda havanın neden atıldığı ise şu satırlarla belirtildi: "57. Piyade Komando Tabur Komutanlığı personelince, PKK terör örgütü mensupları oldukları değerlendirilen kişilerin belirtilen bölgede faaliyet icra ettikleri ve bunu müteakiben Kaymaklı Mezrası'na ve çevresine uygulama atışlarının yapıldığı esnada, Mehmet Girişen'in evinin 85 metre ilerisine havan mermisi mühimmatı düştüğü, havan mermisinin düştüğü yerde yaklaşık 1-1,5 metre derinliğinde çukurun açıldığı tesbit edilmiştir."

REMZİ BUDANCİR / TARAF

HABERE YORUM KAT