1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bozdağ: “Hantepe’nin Hesabını Versinler!”
Bozdağ: “Hantepe’nin Hesabını Versinler!”

Bozdağ: “Hantepe’nin Hesabını Versinler!”

AKP’li Bekir Bozdağ, yedi askerin yaşamını yitirdiği Hantepe’deki Heron skandalı için 28 gündür susan Genelkurmay’a seslendi: İddia vahim, suskunluk vicdanları yaralıyor.

18 Ağustos 2010 Çarşamba 13:46A+A-

Hakkâri'nin Çukurca İlçesi'nde yedi askerin hayatını kaybettiği Hantepe baskınından yaralı kurtulan er Yusuf Kılıç'ın dün Taraf'ta yayımlanan açıklamaları, ihmalin boyutunu da gözler önüne serdi. Kılıç'ın çarpıcı açıklamaları karşısında daha önce "koordinatlar değiştirilmiş" diyen Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve konuyla ilgili açıklama yapmayan Genelkurmay Başkanlığı sessizliğini korurken, AKP Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ'dan Karargâh'a çağrı geldi. Bozdağ, iddiaların son derece vahim olduğunu belirterek, "TSK'nın suskunluğu en çok kendisine zarar veriyor. Bu sessizlik ve iddialara cevap verilmemesi kamuoyunda oluşan şüpheleri arttırıyor" dedi.

Taraf'a konuşan Bekir Bozdağ, Heronların basında yer alan Hantepe'ye ait görüntüleri ve sonrasındaki gelişmelere dair kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapılmadığına dikkat çekti. Bozdağ, "İddialar eğer doğruysa çok vahim. Bu durumda kastı, ihmali olan kim varsa gereken yapılmalı. Eğer yanlışsa da bu manipülasyonun üzerine gidilmeli. Ancak önce iddialar araştırılmalı. Çünkü bunu göz ardı edip, sadece söz konusu görüntüleri, iddiaları sızdıranların saptanmaya çalışılması kafalardaki soru işaretlerini gidermeye yetmiyor" dedi.

TSK yıpranmaz, güçlenir

TSK'nın iddialara yanıt vermesinin kurumu yıpratmayacağını, aksine kuvvetlendireceğini kaydeden Bozdağ, şöyle devam etti: "Konuyla ilgili bunca habere rağmen Genelkurmay'dan bir açıklama gelmemesi kamu vicdanını tedirgin ediyor. İddialar doğruysa da yanlışsa da TSK'nın konunun üzerine gittiğini göstermesi, eğer bir soruşturma yürütüyorlarsa bunun hangi aşamada olduğuna dair bilgileri kamuoyuyla paylaşmaları ve bir açıklama yapmaları kurumun ve ülkenin faydasınadır."

Gönül: Resmî açıklamam olmadı

Heron skandalı için "koordinatları değiştirilmiş" diyen Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ilginç bir değerlendirmede bulundu. İzmir'de incelemelerde bulunan Gönül, Heron görüntülerine ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı: "Resmî bir açıklamam olmadı, olmayacak. Daha önce de olmadı."

MHP'li Vural: Gereği yapılsın

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Heron skandalına siyasi iktidarın el koymasını istedi. Bu konuda muhatapların açıklama yapmaması nedeniyle skandalın beraberinde endişeler meydana getirdiğini ifade eden Vural, "Ne varsa gereğini yapılsın. Pirincin taşlarının ayıklanması lazım" dedi.

Gül: Kayıtsız kalamayız

Genelkurmay'ın 16 gündür cevap vermediği Heron skandalı konusunda kamuoyunu umutlandıran açıklama Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den geldi. Hantepe baskınını kare kare izleyen komutanların yedi askerin şehit edilmesine göz yumduğu iddialarını değerlendiren Gül, "Bu kadar konuşulan bir konuya kayıtsız kalınamaz. Hiçbir şeyin üstü kapatılamaz. Yanlışları olanlar varsa bunların ayıklanması gerekir" dedi.

(Melih Altınok / Taraf)

HABERE YORUM KAT