1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Böyle Olur Milliyet’in Ahlakı
Böyle Olur Milliyet’in Ahlakı

Böyle Olur Milliyet’in Ahlakı

Milliyet’in ‘ilkesi ve ahlakı’ sadece 19 gün sürdü. İşte medyada yeni bir tutarsızlık örneği...

15 Eylül 2011 Perşembe 15:13A+A-

Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner’in internete düşen iki ayrı ses kaydının ‘yasadışı dinleme’ olduğunu ileri sürerek etik bulmadığını ve yayınlamadığını açıklayan Milliyet, önceki gün internete düşen MİT-PKK görüşmesinin içeriğini ise manşetten yayınladı.

KENAN KIRAN’ın Haberi:

Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Işık Koşaner’in internete düşen iki ayrı ses kaydını, “Milliyet olarak, ilk kayıtta olduğu gibi, bu kez de yasadışı dinlemeyle kayıt altına alınan bu konuşmayı da yayınlamıyoruz” diyerek yayımlamayan Milliyet gazetesi; internete düşen MİT-PKK görüşmesinin ses kaydını manşetten yayınladı.

26 Ağustos 2011 tarihinde yasadışı dinlemeyle kayıt altına alınan konuşmaları yayımlamayacağını deklare eden Milliyet gazetesinin, 19 gün sonra yasadışı kayıt altına alınan görüşmeyi manşetten yayınlanması, “Bu nasıl basında güven? 19 gün önce alınan karar nasıl çiğnenir?” şeklinde yorumlandı.

ERBAKAN’A “SENİ GİDİ HOCA”, KENDİ YÖNETİCİSİNİN SES KAYDININ YAYIMLANMASINA “DİNLEME TERÖRÜ”

Haziran 1999’da Necmettin Erbakan-Yasin Hatipoğlu arasındaki telefon konuşmasını yayınlayan ve “Seni gidi Hoca” başlığını kullanan Milliyet gazetesi; Doğan Yayın Holding Başkan Yardımcısı Soner Gedik ile dönemin Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy arasında geçen ses kaydının internete düşmesini, “Yine dinleme terörü... Koca kulak iş başında” başlıklı manşetiyle eleştirdi. 

milliyet-tutarsizlik.jpg

“YASADIŞI DİNLEMEYLE KAYIT ALTINA ALINAN KONUŞMAYI YAYINLAMIYORUZ”

Milliyet gazetesi, 26 Ağustos 2011 tarihinde “İkinci ses kaydı çıktı” başlıklı haberinde, Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’e ait olduğu iddia edilen ikinci ses kaydının da dün internet sitelerine düştüğünü yazdı.

Haberde; “Salı günü yayınlanan ilk kaydın sonunda ‘yakında yayınlanacağı belirtilen’ ikinci kasette de, Koşaner olduğu belirtilen kişinin önemli açıklamaları yer alıyor. TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesi, Balyoz, Ergenekon gibi konularla ilgili çarpıcı ifadeler ses kaydında bulunuyor. Ancak Milliyet olarak, ilk kayıtta olduğu gibi, bu kez de yasadışı dinlemeyle kayıt altına alınan bu konuşmayı da yayınlamıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

19 GÜN SONRA İLLEGAL KAYDI YAYINLADI!

Aynı Milliyet gazetesi; devlet ile KCK heyeti arasındaki gayriresmi görüşmelerden birine ait internete düşen ses kaydını dün manşetinden yayınladı. “Kim bu arabulucu” başlıklı manşet haberinde; devlet adına dönemin Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı olan, halen MİT Müsteşarlığı’nı yürüten Hakan Fidan ile Kasım 2010’da emekli olan dönemin MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş, KCK adına Mustafa Karasu, Sabri Ok ve Zübeyir Aydar ve koordinatör ülke temsilcilerinin katıldığı iddia edilen görüşmede konuşulanlar yer aldı.

“SENİ GİDİ MİLLİYET”

Milliyet gazetesi, Doğan Yayın Holding Başkan Yardımcısı Soner Gedik ile Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy arasında geçen ses kaydının video.google.com adresli video paylaşım sitesine düşmesini, “Yine dinleme terörü... Koca kulak iş başında” başlıklı manşetiyle eleştirmişti. Kişilerin ve telefonların dinlenmesine karşı çıkan Milliyet ve Hürriyet, birçok siyasinin ve bürokratın telefon kayıtlarını yayınlamıştı. İşte o haberler:

MİLLİYET, ERBAKAN-HATİPOĞLU KONUŞMASINI YAYINLADI

Tarih 20 Haziran 1999... Doğan Holding’in sahibi olduğu Milliyet gazetesi, dönemin Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş’ın, Fazilet Partisi’nin (FP) kapatılması davası için Anayasa Mahkemesi’ne delil olarak sunduğu Necmettin Erbakan ve Yasin Hatipoğlu arasındaki telefon görüşmesini “Seni gidi Hoca” başlığıyla verdi.

Söz konusu haberde; ses kaydının bulunduğu kasetin Erbakan ile Hatipoğlu arasında 21 Mart 1999 tarihinde saat 20.15’te yapılan telefon görüşmesini içerdiği vurgulandı. Başsavcı’nın hukuk dışı davranışı köşe yazarları tarafından övüldü, partide gelenekçi ve yenilikçiler arasında kavga yaşandığı iddia edildi. Haberde; Erbakan-Hatipoğlu kasetinin tam metninin ele geçirildiği ifade edildi.

SES KAYDINDA NE YER ALIYOR?

İlerleyen dönemde ise, “video.google.com adresli video paylaşım sitesi”ne, Doğan Yayın Holding Başkan Yardımcısı Soner Gedik ile Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy arasında geçen ses kaydı düşmüştü.

Görüşmenin içeriğinde Gedik ve Ulusoy, Doğan Grubu’na verilecek cezayla ilgili konuşuyor, cezanın düşürülmesi ve 2003, 2004’ün dışındaki yılların denetlenmemesi konusunda anlaşıyorlardı.

Ses kaydının içeriğini birçok gazete yayınladı. Doğan Grubu ise Milliyet gazetesi üzerinden sert tepki gösteren bir haber yayınladı. Ses kaydının yasadışı olduğunu belirten Milliyet gazetesi, bu görüşmenin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın bilgisi ve izniyle gerçekleştirildiğini belirtti. Böylece Milliyet ses kaydındaki konuşmanın yapıldığını doğrulamış oldu.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT