1. HABERLER

  2. HABER

  3. Boykot, Birçok Bölgede Sonuç Vermedi!
Boykot, Birçok Bölgede Sonuç Vermedi!

Boykot, Birçok Bölgede Sonuç Vermedi!

Referandum öncesi çok tartışılan boykot, beklenen kadar etkili olmadı. Son günlerde PKK ve yandaşlarının boykot baskısı çoğu yerde etkili olmadı.

12 Eylül 2010 Pazar 15:35A+A-

PKK'nın referandumu boykot baskılarının birçok yerde sonuç vermediği haberleri geliyor. Bazı bölgelerde molotoflu saldırılar yapan gruplar oy kullanmayı engellerken birçok yerde baskıların etkisinin cılız kaldığı ifade ediliyor. 

Boykotun Hakkari, Şırnak ve Batman'da etkili olduğu öğrenildi. Diğer yerlerde beklenen etkisini göstermediği ifade ediliyor.

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın doğum yeri olan Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinin Ömerli köyünde de oy kullananların olduğu ifade edildi. Ömerli köyü sandığındaki 359 seçmenden 23 tanesinin boykotu delerek oy kullandığı belirtildi.

Referandumda oy kullanmada geniş güvenlik tedbirleri alındı. Okul önlerinde bekleyen grupları dikkatlice izleyen polis, sözlü, fiili ve işaret yoluyla seçmenleri etkilemeye kalkışan kişi veya kişiler hakkında tutanak tuttu; gösterileri engellemeye çalıştı.

İlk Sonuçlar Erdoğan'ı Sevindirdi

Erdoğan BDP'nin boykotuyla ilgili olarak ilk değerlendirmesini yaptı: "Güneydoğu Anadolu'nun bazı kırsal kesiminde sandıklar kapanmış, oralardan neticeler gelmeye başladı. Bu gösteriyor ki katılım iyi."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar'daki Burhaniye İlköğretim Okulu'nda eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan ile oyunu kullandıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin çok önemli bir sınavdan geçtiğini belirten Erdoğan, "Milletçe bugün çok önemli bir kararın içindeyiz. Arifesindeyiz demiyorum çünkü bir kaç saat içinde netice belli olacak. Hatta Güneydoğu Anadolu'nun bazı kırsal kesiminde sandıklar kapanmış, oralardan neticeler gelmeye başladı. Bu gösteriyor ki katılım iyi. Öyle zannediyorum ki neticeyi akşam alabileceğiz" dedi.

"Halkımızın katılım konusunda gösterdiği hassasiyete de şahsım adına çok çok teşekkür ediyorum" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Hakkari Dışında Boykot Etkili Olmadı

"Sabahtan bu yana aldığım bilgiler, Hakkari dışında aslında iyi bir katılım var. Hakkari'de de yine var. Bu noktada da başta valilerimiz ve güvenlik güçlerimize çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu konuda halkı rahatsız eden kesimleri, iyi kontrol altına aldılar. Halkın sandığa gidişini rahatlattılar. Onların o beklediği boykot inşallah sandıklarda gözükmeyecek. Bundan önceki halk oylamasında da o bölgede belli oranda sandığa gitmeme vardı ki o insanların kendi inisiyatifidir, bireysel takdiridir, bu onların hakkıdır ama dayatmayla olduğu zaman bu antidemokratiktir."

Erdoğan, referandum sonuçları açıklandıktan sonra AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda konuşma yapacağını da bildirdi.

HABERE YORUM KAT

5 Yorum