1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BOSNA-HERSEK

  4. Bosna’da İkinci İzzetbegoviç Dönemi
Bosna’da İkinci İzzetbegoviç Dönemi

Bosna’da İkinci İzzetbegoviç Dönemi

Bosna Hersek'te yapılan genel seçimlerde oy sayım işlemi tamamlandı. Gayri resmi sonuçlara göre, üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyeliğini Bakir İzzetbegoviç kazandı. Bosna Hersek Yüksek Seçim Kurulu, eski Devlet Başkanı merhum Aliya İzzetbegovi

05 Ekim 2010 Salı 00:54A+A-

 Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin diğer iki üyeliğini Boşnak Sosyal Demokrat Parti'nin adayı Hırvat Jelyko Komşiç ve Sırp Neboyşa Radmanoviç kazandı. Bosna Hersek Federasyonu ve Federasyona bağlı 10 kantonun Parlamento seçimlerinde yarış İzzetbegoviç'in Demokratik Eylem Partisi ile Sosyal Demokrat Parti arasında sürüyor.

Bosna-Hersek'te, Devlet Başkanlığı Üçlü Konseyi ile Federasyon, Bosna Sırp Cumhuriyeti ve 10 kantonun hükümetlerinin belirleneceği seçimlerde kullanılan oyların sayımı devam ediyor. Devlet Başkanlığı Üçlü Konseyi için kullanılan oyların yüzde 91.31'i sayıldı.

Bosna-Hersek Merkez Seçim Komisyonu Başkanı İrena Haciabdiç, düzenlediği basın toplantısında, toplam 3 milyon 126 bin 539 kayıtlı seçmenin bulunduğu ülke genelinde seçimlere katılım oranının yüzde 56,28 olduğunu belirtti. Haciabdiç, 2006'da yapılan seçimlerde bu oranın yüzde 55,3 olduğunu, seçimlere gösterilen ilgiden memnun kaldıklarını ifade etti.

Devlet Başkanlığı Üçlü Konseyi üyelerinin belirlenmesi için kullanılan oyların bulunduğu sandıkların yüzde 91,31'inin açıldığı belirtildi.
Açılan sandıklara göre, Federasyon bölgesinde 9 Boşnak adayın Devlet Başkanlığı Üçlü Konseyi için yarıştığı seçimlerde son durum şöyle:

Ülkedeki Boşnakların en güçlü partilerinden ve Bosna-Hersek eski Devlet Başkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in kurduğu parti olan Demokrat Hareket Partisi'nin (SDA) Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi adayı oğlu Bakir İzzetbegoviç, oyların yüzde 34,82'sini aldı. Boşnak oyların yüzde 30,74'ü, Bosna-Hersek'in günlük gazetesi ''Dnevni Avaz''ın sahibi ve Bosna-Hersek'in Daha İyi Geleceği İçin İşbirliği Partisi'nin (SBB) lideri Fahrudin Radonciç lehine kullanıldı. Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Bosna-Hersek Partisi (SBiH) Genel Başkanı Haris Silayciç, oyların yüzde 24,86'sını aldı.

Sosyal Demokrat Partisi'nden (SDP), Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliğine bir kez daha aday gösterilen Jelyko Komşiç, federasyon bölgesinde oyların yüzde 60,99'unu aldı. Hırvat ve Boşnakların oylarını alan Komşiç, Bosna savaşı (1992-1995) sırasında ülkenin bağımsızlığı için verdiği mücadele nedeniyle merhum Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç'ten ''Altın Zambak'' ödülü almış kimliğiyle de ön planda bulunuyor.

Hırvatların milliyetçi partisi HDZ-BİH'ten aday gösterilen Boryana Krişto'ya, oyların yüzde 19,48'i verildi.

Hırvatların bir diğer milliyetçi partisi olan HDZ-1990 ve HSP koalisyonunun adayı Martin Raguj ise yüzde 10,77 oy aldı.

Sırp Cumhuriyeti Başbakanı Milorad Dodik'in genel başkanlığını yaptığı Bağımsız Sosyal Demokratlar Partisi'nden Devlet Başkanlığı Üçlü Konseyi'ne bir kez daha aday gösterilen Neboyşa Radmanoviç, kullanılan oyların yüzde 49,90'ını aldı.

Sırp Cumhuriyeti İçin Hareket Partisi'nden (PDP) aday gösterilen Mladen İvaniç'e oyların yüzde 46,97'si verildi.

Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde başkanlığa aday olan, ''milliyetçi'' ve ''ayrılıkçı'' söylemleriyle tanınan Başbakan Milorad Dodik, kullanılan oyların yüzde 53,13'ünü, Ognjen Tadiç de oyların yüzde 37,12'sini aldı.

Bosna Hersek parlamentosunu oluşturan 2 meclisten biri olan ''Temsilciler Meclisi'' için kullanılan oyların Federasyonda yüzde 45,38'i, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde ise yüzde 70.48'i belli oldu.

Açılan sandık sayısına göre, şimdilik Federasyon bölgesinde Sosyal Demokrat Partisi (SDP) yüzde 22,82, Sosyal Demokrat Hareket Parti (SDA) ise yüzde 18,33 oranında oy aldı. Sırp Cumhuriyeti'nde ise Başbakan Milorad Dodik'in genel başkanlığını yaptığı SNSD oyların yüzde 44,81'ini aldı.

Temsilciler Meclisi 42 delegeden oluşuyor. Bu parlamenterlerin 28'i federasyondan, 14'ü Bosna Sırp Cumhuriyeti'nden seçiliyor. Bir kararın bu meclisten geçmesi için en az üçte iki çoğunluk gerekiyor.

Bosna-Hersek Federasyonu'nda 1 milyon 934 bin 417 ve Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde 1 milyon 192 bin 182 kişi olmak üzere, toplam 3 milyon 126 bin 539 kayıtlı seçmenin bulunduğu Bosna-Hersek'teki son seçimler, 1992-1995 yıllarındaki savaşın ardından 6. defa yapıldı.

Karışık bir siyasi yapıya sahip olan ülkede seçimler, Bosna-Hersek Federasyonu, Sırp Cumhuriyeti ve Brçko olmak üzere 3 bölgede yapılıyor.

Devlet Başkanlığı Üçlü Konseyi için Boşnak, Sırp ve Hırvat olmak üzere 3 adayın seçilmesi gerekiyor. Buna göre, Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Boşnak ve Hırvatlar, Boşnak ve Hırvat adaya, Federasyonda yaşayan Sırplar ise Sırp adaya anayasa gereği oy veremiyor.
Bosna'da sandıklardan gelen ilk sonuçlar, 1992-95 yıllarında yaşanan Bosna savaşında ülkenin başında olan "Bilge Kral" Aliya İzzetbegoviç'in oğlu Bakir'in kazandığını gösteriyor. (Vakit)

HABERE YORUM KAT