1. HABERLER

  2. HABER

  3. Boşanma Oranı Yüzde 40 Arttı
Boşanma Oranı Yüzde 40 Arttı

Boşanma Oranı Yüzde 40 Arttı

Boşanma oranı son beş yılda tam yüzde 40 arttı. Uzmanlara göre de artık anne-babalar çocuğun velayetini istemiyor, 'Çocuk sende kalsın' diyor. Bu tabloda en büyük etkense geçim sıkıntısı.

18 Ağustos 2010 Çarşamba 10:09A+A-

Artan boşanma oranı, bir başka olumsuz gelişmeyi de beraberinde getiriyor. Geçmiş yılların aksine çoğu anne-baba, çocukların velayetini almak yerine karşı tarafa vermek için çabalıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, 2009 yılında 114 bin 499 aile, Aile Mahkemesi'ne başvurarak evliliklerini bitirdi. Bu rakamlar geçtiğimiz yıllara oranla büyük bir artışın işareti oldu. Son beş yılda boşanma olaylarında yüzde 40'a ulaşan ciddi bir artış meydana geldiği belirtildi.

Hukukun Egemenliği Derneği (HED) Başkanı Avukat Erdem Akyüz de tabloyu şöyle özetledi: "Boşanmaların en önemli gerekçesi, ekonomik krizle birlikte artan şiddetli geçimsizlik. Fakat son dönemdeki boşanmalarda çocuk velayeti anlayışı da değişti. Önceleri çocuğun velayetini almak için dava açan anne ve baba şimdi ise çocuğun velayetini üzerinden atmak için dava açmaya başladı." Avukat Akyüz, bu durumun nedeni olarak da geçim sıkıntısını gösterdi.

Aile mahkemelerinin davalara yetişemediğini de ekleyen söyleyen avukat Erdem Akyüz şöyle devam etti: "Bundan birkaç yıl öncesine kadar Ankara'da beş tane Aile Mahkemesi bulunurken, günümüzde iki kat çoğalarak on bire ulaştı. Mahkeme sayısındaki bu artışa rağmen hâlâ büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Boşanma olaylarındaki artışa on bir aile mahkemesi de yetişmemeye başladı. Mahkeme önünde uzun kuyruklar oluştu."

HABERE YORUM KAT