1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. BM'ye Halep'e Hava Saldırılarına 6 Hafta Ara Sözü
BM'ye Halep'e Hava Saldırılarına 6 Hafta Ara Sözü

BM'ye Halep'e Hava Saldırılarına 6 Hafta Ara Sözü

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Esed rejiminin Halep'e düzenlediği her türlü hava saldırısına 6 hafta ara vermeyi kabul ettiğini açıkladı.

18 Şubat 2015 Çarşamba 03:10A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi De Mistura, Suriye'deki gelişmeler, bölgedeki temasları ve çatışmaların yerel olarak dondurulması planına ilişkin Güvenlik Konseyi'ne bilgi verdi.

BMGK'daki kapalı toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Mistura, Halep yakınlarında ağır çatışmalar yaşanması üzerine bir proje gündeme getirerek, bunu Suriye hükümetine sunduğunu belirtti. Mistura, "Suriye hükümeti, Şam'dan açıklanacak bir tarihten itibaren tüm Halep kentine yönelik her türlü hava saldırısı ve ağır silahlarla yapılan saldırıları 6 hafta süreyle durdurmayı kabul ettiğini bildirdi" dedi.

Kendisinin bölgede taraflarla konuyu görüşmeye devam edeceğini ve ön hazırlık için Halep'e en kısa sürede bir ekip göndereceğini dile getiren Mistura, "Açık konuşmak ve geçmişteki örnekleri göz önüne almak gerekirse bir yanılsama içinde olmak istemem. Bu başarılması zor bir konu olacak" diye konuştu.

"Muhaliflerden de umutluyum"

Mistura, muhaliflerin de bu çağrıya benzer bir yanıt vererek, roket ve havan saldırılarını Halep'te 6 hafta süreyle durduracaklarını umduğunu ifade ederek, küçük bir umut ışığı bile olsa sivillerin korunması için her şeyin denenmesi gerektiğini kaydetti.

Suriye'deki durumu hastalığa benzeten Mistura, hastalık tam olarak tedavi edilemese bile en azından acıların biraz azaltılabilmesini istediklerini anlattı.

Mistura, sözlerin yeterli olmayacağını ve konunun takip edileceğini de belirterek, "Sahadaki gerçekler çatışmaların yerel olarak durdurulması planının başka bölgelerde de hayata geçirilip geçirilemeyeceğini gösterecek" değerlendirmesinde bulundu.

Sözlerin hayata geçirilebilmesi durumunda siyasi çözüm çabalarının da beraberinde sürdürüleceğini kaydeden Mistura, kesin çözüme ulaşana kadar olabildiğince fazla sivilin hayatının kurtarılmasının önemli olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT