1. HABERLER

  2. HABER

  3. BM'nin Mavi Marmara Raporu Gecikiyor
BMnin Mavi Marmara Raporu Gecikiyor

BM'nin Mavi Marmara Raporu Gecikiyor

Türkiye ve İsrail'in Mavi Marmara krizinin aşılması için çabalarını sürdürdüğü, BM'nin de raporunu yayımlamak için bunu beklediği bildiriliyor.

07 Temmuz 2011 Perşembe 13:18A+A-

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, İsrailli ve Türk yetkililer, her iki taraf için de kabul edilebilir bir doküman yaratabilmek için hummalı bir çalışma yürütüyor.

Haberde, konuya ilişkin BM raporunun yayımlanmasının taraflar arasında uzlaşı sağlanana dek ertelendiği kaydedildi.

BM raporunun Türkiye ve İsrail arasındaki gerilimi daha da tırmandırmasından endişe duyulduğu dile getiriliyor.

31 Mayıs 2010’da Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine İsrail komandolarının düzenlediği kanlı baskında 9 Türk ölmüştü.

Raporda İsrail’e Sert Eleştiriler Var

BM Soruşturma Komisyonu’nun raporunda, İsrail’in gemide yaşanan ölümlere izah getiremediği, uyarıda bulunmadan aşırı güç kullanarak gemiye saldırdığı ve yolculara kötü muamelede bulunduğu gibi unsurların yer aldığı belirtiliyor.

Çok yakında BM Genel Sekreterliğine sunulması beklenen raporda, İsrail komandolarının Mavi Marmara gemisine yaptığı müdahelenin gereksiz olduğu, komandoların uyarıda bulunmadan ve aşırı güç kullanarak gemiye saldırdıkları, İsrail’in gemide insanların ölmesinin hesabını veremediği, kurbanlara yakın mesafeden pekçok kez ateş edildiği, gemideki yolcuların ciddi anlamda kötü muameleye maruz kaldıkları, taciz edildikleri ve mallarına el konduğu kaydediliyor.

Raporda Türkiye’ye yönelik hiçbir suçlama yer almıyor. (TRT) 

HABERE YORUM KAT