1. HABERLER

  2. HABER

  3. BM'nin Mavi Marmara Raporu Çıkmazda
BMnin Mavi Marmara Raporu Çıkmazda

BM'nin Mavi Marmara Raporu Çıkmazda

İsrail'in geçtiğimiz sene 9 Türkiye vatandaşını katlettiği Mavi Marmara baskınını soruşturan Birleşmiş Milletler (BM) Paneli'nin hazırlayacağı raporla ilgili anlaşmazlık yaşanıyor.

08 Temmuz 2011 Cuma 03:27A+A-

Panelde Türkiye ve İsrail tarafından yetkililer de bulunduğundan, bu isimlerin de rapora onay vermesi gerekiyor. Ancak taslak raporda iki tarafın da çekince koyduğu hususlar bulunuyor. Türkiye ve İsrail temsilcilerin onay vermemesi durumunda muhtemel iki seçenek ortaya çıkıyor. Ya rapor açıklanmayacak ya da rapor BM Paneli'nin çalışması olarak değil; panelin başkan ve başkan yardımcısının imzasıyla çıkacak. Ankara raporun Gazze'ye uygulanan ablukanın yasal gösterilmesine karşı çıkıyor. Türkiye özür ve tazminattan da kesinlikle taviz vermiyor.

Türkiye ve İsrail, Mavi Marmara krizini aşmak için salı günü New York'ta masaya otururken görüşmelerden hâlâ bir netice alınamadı. Zaman'ın edindiği bilgiye göre müzakereler dün sabaha karşı kopma noktasına geldi; ancak sonra yeniden başladı. İki tarafın kaynakları da müzakerelerin sonuçsuz kalmasının da; her an uzlaşma sağlanmasının da ihtimal dâhilinde olduğunu belirtiyor. İsrail kanadı görüşmelerin seyri ve taslak raporla ilgili sürekli basına bilgi sızdırırken, "ilkeleri" gereği bundan kaçınan Türkiye tarafı sonunda buna katıldı. Buna göre, rapor İsrail'e "Türkiye'den özür dilemesini ve tazminat ödemesini" tavsiye ediyor. BM raporu İsrail'in gemide yaşanan ölümlere izah getiremediği, uyarıda bulunmadan aşırı güç kullanarak gemiye saldırdığı, kurbanlara yakından pek çok kez ateş ettiği ve yolculara kötü muamelede bulunduğunu kayda geçiriyor. Raporda Türkiye devletine bir suçlama getirilmiyor ancak İsrail'in Gazze'ye uyguladığı abluka meşru kılınıyor. Ankara ise en baştan beri buna şiddetle karşı çıkıyor. Ablukanın meşru kılınması durumunda İsrail'in yaptığı katliam da dolaylı yoldan yasallaştırılmış olacak. (Sezai Kalaycı - Servet Yanatma / Zaman) 

HABERE YORUM KAT