1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. BMGK'ya Sunulan Karar Tasarısı Kabul Edilemez
BMGK'ya Sunulan Karar Tasarısı Kabul Edilemez

BMGK'ya Sunulan Karar Tasarısı Kabul Edilemez

Hamas, İsrail işgalinin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısının geri çekilmesini istedi.

28 Aralık 2014 Pazar 21:53A+A-

Hamas, İsrail işgalinin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısının geri çekilmesini istedi.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, "BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısı kabul edilemez. Filistin sorununu tasfiye etmeyi hedefleyen ve halkımızın vazgeçilemez haklarından ciddi tavizler veren söz konusu karar tasarısının geri çekilmesini talep ediyoruz" ifadesini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısının, "Filistin Kurtuluş Cephesi'nden bir grubun içtihadından ibaret olduğu, halkın görüşü olmadığı" savunulan açıklamada, "Karar tasarısında Kudüs kentinin İsrail ile Filistin devletlerinin ortak başkenti olduğu gibi başlıca kabul edilemeyen bazı maddeler bulunuyor. Kudüs ancak Filistin'in başkentidir ve bölünemez" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Karar tasarısı, Filistin halkının ilerleyen dönemde herhangi bir hak talebini sınırlandırıyor. Çünkü bu tasarı işgalciye uzun yıllardan beri hayal ettiği meşruiyeti verirken, Filistinlilerin haklarını sınırlandıracak yeni siyasi bir referans oluşturacaktır."

"Filistin meselesinin yıpratılmaması ve BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısı projesine siyasi bir kılıf uydurulmaması için" Arap Birliği'ne çağrı yapılan açıklamada, "Bileşmiş Milletlerin görevi, hakları kabul etmek değil, iade etmektir. Daha önce Güvenlik Konseyi'nde Filistin lehine alınan kararların çoğu raflarda saklı kaldı" denildi.

Ürdün, Arap ülkelerinin koordinasyonunda hazırlanan ve 2017 sonuna kadar Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin sona erdirilmesini öngören "Filistin karar tasarısını" 18 Aralık'ta BM Güvenlik Konseyi'ne sunmuştu.

HABERE YORUM KAT