1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. BM’den Yemen İçin Daha Fazla Destek Çağrısı
BM’den Yemen İçin Daha Fazla Destek Çağrısı

BM’den Yemen İçin Daha Fazla Destek Çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM), tüm üye ülkelere, açlık ve salgın hastalıklarla mücadele eden Yemen’e desteği arttırma çağrısında bulundu.

13 Haziran 2017 Salı 10:55A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Farhan Haq, düzenlediği basın toplantısında soru üzerine, Yemen’deki kolera vakalarının sayısının artmaya devam ettiğini belirtti.

AA’da yer alan habere göre, geçen hafta sonunda tespit edilenlerle birlikte koleraya yakalandığı belirlenen kişi sayısının yaklaşık 125 bine ulaştığını kaydeden Haq, 923 kişinin salgın sebebiyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Haq, “Kolera salgını ile mücadele için tüm ülkelerden Yemen’e su, hijyen ve temizlik hizmetleri için sağladıkları fonları arttırmalarını istiyoruz. Bugüne kadar salgınla mücadele için sürdürülen yardım çalışmalarında Yemen genelinde 3,5 milyon kişiye temiz su ve hijyen gereçleri ulaştırıldı.” dedi.

Yemen’de 2 yılı aşkın süredir devam eden çatışmalar nedeniyle ülke içinde yerinden edilmiş yaklaşık 3 milyon kişi, temiz içme suyu bulunamaması ve atıkların toplanamaması sonucu koleraya yakalanma riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

HABERE YORUM KAT